Yaşam Tarzı İnternet 07 NİSAN 2011 / 08:00

Facebook’ta narsist mi oluyoruz?

Facebook'a üye olanlar narsist mi oluyor?

Yeni bir psikoloji araştırmasına göre sosyal ağlarda kendi vitrinini yaratan öğrenciler narsist biri olmaya çok daha yakın.ABD’li Profesör Meghan M. Saculla’nın liderlik ettiği bir araştırma ekibi, 279 öğrencinin elektronik medya ve iletişim araçlarını kullanma biçimlerini araştırdı. Ortaya çıkan sonuca göre sosyal ağlarda kişisel tanıtımını yapan öğrenciler gittikçe daha ‘benmerkezci’ hale dönüşüyor.

Çalışmanın sonuçlarına göre erkek öğrenciler sosyal ağları daha az kullanıyor olmasına karşın popülerliğini artırmaya çalışan erkek bu yönde bir kişilik gelişimine çok daha yatkın. Buna karşılık kız öğrenciler erkeklere oranla daha fazla fotoğrafa ve arkadaşlık bağlantısına sahip.

Sonuçlar American Educational Research Association’da (AERA) açıklanacak. Ancak siz merak edip 91 sayfalık araştırmanın tamamını  okumak isterseniz tıklayın.
ETİKETLER : Facebook narsizm sosyal ağ
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun