Yaşam Tarzı İnternet 16 AĞUSTOS 2012 / 11:42

Esad yanlıları Reuters'a yine saldırdı

Esad yanlıları Reuters'a yine saldırdı

Reuters blog sitesinin başı bu sıralar siteye yönelik ‘sahte haber saldırılarıyla’ dertte. Bu defa da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal'ın öldüğü yönünde bir haber, saldırganlar tarafından siteye yerleştirildi.Geçtiğimiz hafta Suriyeli muhalif savaşçıların bozguna uğrayarak Halep'ten Türkiye sınırına çekildiğine dair asılsız bir haberi siteye koyan saldırganlar, bu defa da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal'ın öldüğü yönünde bir haberi Reuters'ın blog sitesine yerleştirdi. Durumu farkeden Reuters, haberi derhal siteden kaldırdı ve siteyi geçici olarak hizmete kapattı.

Blog sitesinin yanı sıra, Ağustos ayı başında Reuters resmi Twitter hesabı da ele geçirilerek Suriyeli muhaliflerin savaşı kaybettiğine yönelik mesajları yayınlanmıştı.

Reuters tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud el Faysal'ın öldüğü yönünde bir haberin kendi bilgileri dışında yayınlandığı açıklanırken, saldırıların kim tarafından düzenlediğinin bilinmediği açıklandı.

Saldırıları kimin düzenlediğini bilinmese de, son 1 ayda Reuters blog sitesi ve Twitter hesabı üzerinden muhaliflerin savaşı kaybettiği yönünde haberler yayınlanması ve son olarak Esad karşıtı olan Suudi Arabistan'a yönelik haberin yayınlanması, saldırıların ardında Suriyeli hükümet yanlısı güçlerin olduğunu gösteriyor.