Yaşam Tarzı İnternet 26 TEMMUZ 2012 / 17:03

Esad muhalifleri Fransız yazılımıyla gözlüyor

Esad muhalifleri Fransız yazılımıyla gözlüyor

FIDH, "Qosmos" adlı Fransız şirketinin Esad rejimine kısaca DPI (Deep Packet Inspection) olarak bilinen ileri teknoloji ürünü internet gözetleme sistemi sattığını ve bu sistemin "Esad rejimi tarafından muhalifleri kontrol etmekte kullanıldığını" belirten bir bildiri yayımladı.Paris merkezli Ulusalarası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), internet gözetleme sistemini Esad rejimine pazarlayan Fransız şirketi hakkında soruşturma başlatılması için Paris Başsavcılığı'na şikayet başvurusunda bulundu.

NTVMSNBC'den Kayhan Karaca'nın aktadığı bildiride, Fransız devletinin, "bir yandan Esad rejimini kınarken diğer yandan Fransız şirketlerinin bu rejime gözetleme malzemesi tedarik edilmesindeki olası rollerini açığa çıkarması gerektiği" vurgulandı. Fransız İnsan Hakları Derneği onursal başkanı Michel Tubiana da konu hakkında "Batı şirketlerinin, bu malzemelerin kullanılışının sonuçlarını umursamaksızın otoriter rejimlere serbestçe bu tip malzeme satamayacaklarını bilmeleri gerekiyor" şeklinde konuştu.

İnternet ağları tamamen kontrol ediliyor

DPI internet üzerindeki her türlü iletişimi en ince ayrıntısına kadar kontrol etmeye yarayan ileri bir teknoloji. Bu teknolojiyi elinde bulunduranlar internet üzerinde kimin kimle iletişimde olduğunu, iletişimin içeriğini, kimin hangi internet sitelerini ziyaret ettiğini ve hangi tip yazılım veya internet hizmeti kullandığını rahatlıkla gözetleyebiliyor. Fransa'da internet üzerinde hak ve özgürlükleri savunan "Quadrature du Net" adlı derneğin kurucusu Jeremie Zimmermann DIP için , "Biz bu tekonolojiye 'Kitlesel Gözetleme Silahı' diyoruz. Bu nedenle bu silahın kitlesel imha silahları gibi kontrol edilmesini istiyoruz" diyor.

Kaddafi'ye benzer bir teknoloji verilmişti

Fransa'nın daha önce de Libya'da Kaddafi rejimine internet kontrolü konusunda ileri teknoloji ürünü malzeme pazarladığı ortaya çıkmıştı. Kaddafi ve Esad'a ileri tekonoloji ürünü elektronik gözetleme sistemlerinin Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı sırasında, bu iki ülkeyle ilişkilerin "yumuşama" döneminde pazarlandığı söyleniyor. Kaddafi ve Esad, Sarkozy'nin resmi davetlisi olarak Paris'i ziyaret etmişlerdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun