Yaşam Tarzı İnternet 27 ŞUBAT 2012 / 16:56

Erkekler kadınlara göre daha arkadaş canlısı

Erkekler kadınlara göre daha arkadaş canlısı

İnsanlar internet üzerinde eskisi kadar arkadaş canlısı değiller. En azından Pew’in yaptığı araştırma bize bunu gösteriyor. Araştırmada, internet kullanıcılarının üçte ikisinin sosyal paylaşım sitelerini kullandıkları belirtilirken, bu kullanıcıların arkadaş konusunda giderek seçici oldukları ve paylaştıkları bilgileri giderek kısıtladıkları ortaya çıktı. Kullanıcıların yüzde 63’ü arkadaş silerken tereddüt etmeye gerek bile duymuyorlar.

Araştırmanın çarpıcı noktalarından biri, kadın kullanıcıların erkeklere oranla silme konusunda daha “acımasız” oluşu. Kadın kullanıcıların yüzde 67’si arkadaş listelerinden birini silerken pek fazla tereddüt etmezken, erkeklerde bu oran yüzde 58’de kaldı. Bunun yanı sıra, 18-29 yaş aralığındaki genç kesimin 30-49 yaş grubuna göre arkadaş silmeye ve listelerini daha sıkı kontrolden geçirmeye meyilli oldukları da araştırmanın bir diğer şaşırtıcı noktası oldu.

Pew’e göre, kadın kullanıcılar kişisel bilgilerini arkadaşları haricindeki insanların görebilmesi konusunda oldukça cimriler. Yüzde 67’lik orana sahip kesim kişisel bilgilerini sadece arkadaşlarıyla paylaşırken, erkeklerde bu oran yüzde 48 oranında.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun