Yaşam Tarzı İnternet 16 TEMMUZ 2012 / 08:13

En düşük internet hızı 3 megabit oluyor

En düşük internet hızı 3 megabit oluyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, adil kullanımı kotasını aşan kullanıcıların 1 megabite düşürülen internet hızının 3 megabite çıkartılması düzenlemesini onadı. Yine de kullanıcılar adil kullanım kotası olarak belirlenen 50 gigabaytın artırılmasını talep ediyor.Alınan kararla, Türk Telekom'un toptan seviyede internet servis sağlayıcılara sunduğu tarifelerindeki adil kullanım kotası yeniden düzenlendi.

Limitsiz paketlerde yer alan adil kullanım kotasıyla, kulllanıcıların aşırı indirmelerinin önüne geçilmeye çalışıyor. Belli bir boyuttan sonra kullanıcıların hızı bir megabite düşürülüyordu. Artık kullanıcıların internet hızları 3 megabite indirilebilecek.

Örneğin adil kullanım kotası 50 gigabayt olan 8 megabite kadar internet hızı alan bir kullanıcı, adil kullanım kotasını doldurduktan sonra 3 megabit hızında internet almaya devam edecek.

Adil kullanım kotasının ülkemizde oldukça düşük olduğu görülüyor. Bu nedenle sosyal paylaşım sitelerinde birçok grup kurulurken http://www.dusukhizahayir.com/ adresi üzerinde 50 GB olan adil kullanım kotası eleştiriliyor. Sitede şu ifade dikkat çekiyor:

"Avrupa ülkelerine baktığımızda bazı firmalarda da AKK olduğunu görüyoruz. Yalnız orada ki bizden biraz çok farklı. En kötü firmalar bile günlük en fazla 30gb veri indirme kotası veya aylık adil kota olarak 250GB koymasına karşı biz Aylık 50gb gibi bir miktar ile karşı karşıya bırakılıyoruz."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun