Yaşam Tarzı İnternet 28 ŞUBAT 2012 / 10:00

Emniyet Müdürlüğü siber saldırıya uğradı

Emniyet Müdürlüğü haklandı, bilgileri çalındı

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün sistemine giren internet korsanları polise gönderilen ihbarları ele geçirdi. Grup muhbirler ve ihbarları tek tek açıklıyor.Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün bilgisayar sistemini hackleyen internet korsanları, güvenlik şubesine yönlendirilen bazı belgeleri ele geçirmeyi başardı.

Kendilerine ‘Kızıl Hackerlar’ adını veren korsanlar, şifresini kırarak girdikleri Ankara Emniyet Müdürlüğü bilgisayar sisteminden çaldıkları belgeleri internet sitelerinden "Polisin Gizli Belgelerini ve Muhbirlerini Açıklıyoruz!" başlığıyla yayınladı.

Belgelerde bazı vatandaşların polise gönderdiği ihbarlara ilişkin yazışmaların olduğu görülüyor.

Emniyet olayı doğruladı

Olayı doğrulayan Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, şifresi kırılan sistemin tıpkı 155 Polis İmdat hattı gibi internet üzerinde kurulan bir sistem olduğunu belirttiler.

Bilgisayar korsanlarının çaldığı belgelerin "çok gizli" olmadığını ifade eden yetkililer, bilişim suçları bürosunun failler konusunda araştırma başlattığını, sitenin kapatılması için de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na yazı yazıldığını söylediler.

Aslında bu olay daha önce BTK'ya yapılan saldırı sonucunda kişisel bilgilerin ortaya çıkmasına benziyor. Bu kez saldırgan grup kendini Anonymous olarak değil daha siyasi bir içerikle tanıttı. Zira bu kez saldırganların çekiç ve oraklı amblemleri olduğu ve saldırılarını sürdüreceklerini belirttiklerini göz önüne almak gerekiyor. Ülkemizde de siber saldırıların artacağı bir döneme giriyoruz. BTK ya da diğer kurumların bu saldırılarla nasıl mücadele edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Hemen belirtelim, saldırganların bildirilerini yayınladıkları http://www.kizilhack.org/ sitesi okullarda  dahi açılabiliyor. BTK'nın sitenin engellenmesi için çalışmaları sürdürdüğü bilgisi verildi.
YORUMLAR
Savaş Yaşar 28 ŞUBAT 2012 / 11:24 0 0
Yazı başlığı daha doğru seçilebilirdi. Haklandı derken sanki btnet olayı destekliyor, Ankara Emniyet Müdürlüğü sitesinin hakkından gelindi gibi bir mana çıkabiliyor. Haklandı yerine Ankara Emniyet Müdürlüğü siber saldırıya uğradı gibi bir başlık atılabilirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun