Yaşam Tarzı İnternet 04 MAYIS 2011 / 10:28

Ekşi Sözlük için kapatma emri verildi

Barındırıcı şirkete gönderilen yazıda belirtilen alan isimlerinin barındırılmasına derhal son verilmesi aksi halde yasal işlem uygulanacağı belirtildi.

22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan kararın tartışıldığı günlerde bir şok edici karar da Ekşi Sözlük için geldi. TİB’nin gönderdiği mektupta barındırma şirketinin derhal işleme son versi aksi halde yasal işlem yapılacağı belirtildi. Oysa BTK’dan yapılan açıklama da alan isimlerinin uyarı niteliğinde olup bir yasaklamadan söz edilmediği belirtilmişti.

Metnin tamamı şu şekilde:
“Sayın yer sağlayıcı;

Aşağıdaki alan adlarına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir.

Bu kapsamda derhal bunlara yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Diğer taraftan; bundan sonra da; 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlar (müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb.) kapsamındaki internet sitelerine yer sağlayıcılık (hosting) hizmeti vermemeniz gerekmektedir.

Gereğinin derhal yapılmasını ve sonucundan bilgi verilmesini rica ederim.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun