Yaşam Tarzı İnternet 20 MAYIS 2011 / 15:03

Eczacıbaşı: "5651 fil ölüsü gibi duruyor"

Telekomünikasyon gününde konuşan Faruk Eczacıbaşı, internetin güvenli kullanımı konusunda demokratik anlayışa uygun bir çözüm için  Türkiye Bilişim Vakfı olarak katkıda bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir’de yapılan Telekomünikasyon Günü’nde internet yasakları konusunda yaptığı açıklamalara, Türkiye Bilişim Vakfı’ndan destek geldi. Yıldırım’ın söyledikleri ile tam anlamıyla fikir birliği içinde olduğunu belirten Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Sayın Bakanın, ‘İnternete yasak getirmeyi düşünen karşısında beni bulur’ sözünden büyük memnuniyet duydum. Umarım çok yakın zamanda ülkemizde internet kullanımı daha sağlıklı bir hukuki altyapıya dayandırılır” dedi.

“İnternetin Güvenli Kullanımı” kararının ortak bir platformda Türkiye’nin layık olduğu demokratik anlayışa uygun bir şekilde çözüme kavuşturulması için Türkiye Bilişim Vakfı olarak her türlü katkıda bulunmaya hazır olduklarını belirten Faruk Eczacıbaşı, Türkiye'deki internet erişimi tartışmasında esas sorunun 2007'de yürürlüğe giren 5651 numaralı yasa olduğunu ifade etti.

22 Ağustos’un, zaten teknik olarak İnternet servis sağlayıcılarının hazır olmalarını sağlamak için erken bir tarih olduğunu belirten Eczacıbaşı, “Kaldı ki, 5651 numaralı yasa fil ölüsü gibi duruyor. Kimse memnun değil yasadan ama yıllardır yerinde. Önce 5651 değişmeli sonra yönetmelikler yapılmalı. Türkiye Bilişim Vakfı olarak geçen Kasım’da yasaya hukuki altyapıyı sağlayan öneriler sunduk. Seçimden önce tasarı Meclis'ten geçer diye bekledik, olmadı. İnternet Yasası değişmeden yönetmeliklerin değişmesi, sorunu halletmez, aksine daha da karışık bir hale getirir” diye konuştu.