Yaşam Tarzı İnternet 25 MAYIS 2011 / 15:22

E-G8 zirvesinde hükümetler ve şirketler çatışıyor

Fransa internette daha iyi düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu belirtirken Google, kanun koyucuların sert ve “aptal” kanunlardan kaçınması gerektiğini açıkladı.Ekonomik olarak dünyanın önde gelen ülkelerini bir araya getiren G8 Zirvesi’nden önce bu yıl ilk kez e-G8 düzenleniyor. 24 Mayıs’ta başlayan zirvede Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Google eski CEO'su Eric Schmidt, News CEO’su Rupert Murdoch gibi önemli web yöneticileri internetin geleceğini tartışıyor.

Tartışma başlıkları arasında çocukların çevrimiçi güvenliği, telif haklarını ihlal eden yasadışı indirmelerin önüne geçilmesi ve Facebook kullanıcılarının istenmeyen durumlarla karşılaşmasının önlenmesi gibi konular bulunuyor.

Bu yıl ilk kez düzenlenen e-G8’de ülkemizde de son ayların en önemli konusu haline gelen internette özgürlük tartışmaları üzerinde duruluyor. Zira Fransa’nın da içinde olduğu bazı Avrupa ülkeleri internet özgürlüğünü kısıtlayan bazı yasalar bulunduruyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, internet ile yaratıcılık ve ekonomik büyüme sağlansa bile hükümetlerin dijital dünyayı kanunlarla kontrol altına alması gerektiğini belirtti. Gerçekleşen internet oluşumunun insanların temel hakkı olan özel hayat ve otonomilerini tehdit etmesine izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Sarkozy, tamamen açıklığın er ya da geç bireysel özgürlüğün prensipleri ile çatıştığını söyledi.

Japonya’daki deprem, Avrupa’daki mali sıkıntılar ve Arap dünyasında Yasemin Devrimi olarak ortaya çıkan karışıklıklar nedeniyle zirvenin yapılması konusunda kendisine güvenmeyenler olduğunu belirten Sarkozy, internetin büyük oyuncularına seslenerek “ihtiyaçlarınızı duymaya, bu doğrultuda kendi sınırlarımızı çizmeye ihtiyacımız var” dedi.

Schmidt: “İnternetin önüne aptalca bir kural koyulacağını düşünmüyorum”

E-G8 sırasında panelde Google adına konuşan Eric Schmidt, teknolojik gelişmelerin yasadışı açıklanan gizli dokümanlar ya da telif hakkı saklı ürünlerin el değiştirmesi gibi durumları tetikleyerek “güç dengelerinin” bireylere doğru kaydırdığını aktardı.

“Bana kalırsa çoğu hükümet gücün bireylere kaymasıyla sıkıntı yaşayacaktır” diyen Schmidt, hükümetlere hitap ederek, “Açıkça görülüyor ki kötü şeyleri engellemek için bazı düzenlemelere ihtiyaç duyuyorsunuz. Ama ben de internetin aşırı düzenlemelere maruz kalması karşısında dikkatli olmalıyım” dedi.

Schmidt, hükümetlerin gizlilik ve telif hakları konularında düzenlemeye gitmeyi denememesi gerektiğini ve küresel çapta çalışabilecek ölçeklenebilir ve hızla hareket edebilecek bir "devlet eliyle düzenleme" bulunmadığını belirtti. Google eski CEO’su, teknolojinin hızla geçiştiğini ve bu tür sorunların kendiliğinden çözüleceğini ifade etti ve ekledi: “Konferans salonunda bulunan hiçbir hükümet temsilcisinin internetin hızla gelişiminin önüne aptalca bir kural koyarak yavaşlamasını isteyeceğini düşünemiyorum.”

Endişeler artıyor, kişisel haklar ve internette özgürlük çatışıyor

Geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler’den bağımsız bir ifade özgürlüğü uzmanı, her ne sebeple olursa olsun hükümetlerin internete kısıtlama getirmelerinin temel insan haklarını ihlal etmek olduğunu açıklamıştı.

Britanya ise geçtiğimiz yıl Fransa’nın yasadışı indirmelere karşı internet erişimini engelleme tehdidine katıldığını açıklamıştı. Bunun yanında Avrupa’da gizlilik endişeleri de hızla artıyor.

Ocak ayında Facebook ve Alman yetkililer, kullanıcıların e-posta adres defterinde yer alan potansiyel Facebook kullanıcılarına davet göndermeye yarayan “Friend Finder” üzerinden sosyal ağın üyesi olmayanlara istenmeyen davetler gönderilmemesi konusunda el sıkışmıştı.

Bu özellik Almanya’da kişilerin izni olmadan üçüncü parti uygulamalarla paylaşılması nedeniyle kişisel hakların ihlaline sebep olduğu belirtilmişti. Yapılan anlaşma Facebook üyelerinin paylaştıkları e-posta adreslerindeki kontrolü daha fazla elinde tutabilmesini sağlıyor.

Facebook kendi içinde para sistemi de yaratmayı hedefliyor

Popüler sosyal ağ halihazırda oyunlarda kullandığı Facebook kredilerini daha işlevsel yaparak kullanıcıların o kredilerle alışveriş yapabilmesini sağlamayı hedefliyor. Şirketin hedefleri arasında bizim banka hesabımızı sisteme dahil etmemiz yatıyor. Bu nedenle sosyal ağın küresel çapta bir komünist düzeni kendi içinde yaratmasından endişe ediliyor.

İnternet trafiğinde Google’ın hemen arkasında ikinci sırada yer alan Facebook, para dönüşümünün de kendi üzerinden yürümesini sağlayacak modeller üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz ay Facebook üzerinde birçok marka doğrudan e-alışveriş yapılabilen sayfalar açmıştı.

Not: Şu anda benzer bir buluşma da BTK ile sivil toplum kuruluşları arasında gerçekleştiriliyor. Konuyla ilgili detayları, toplantının sonlandırılmasının ardından BTnet.com.tr'de bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun