Yaşam Tarzı İnternet 09 MAYIS 2012 / 10:36

"Dünya mobil ödeme için hazır değil", dedi MasterCard

MasterCard: "Dünya mobil ödeme için hazır değil"

MasterCard'ın yayınladığı küresel araştırmaya göre dünya genelinde mobil ödeme sistemlerine hala sıcak bakılmıyor. Türkiye gelişmiş finansal altyapısına ve mobil servislere rağmen listenin alt sıralarında yer alıyor. MasterCard, mobil ödeme sistemlerinin kabul görüp görmeyeceğine dair küresel araştırmanın sonuçlarını yayınladı. 34 ülkenin dahil olduğu araştırmada sebepler ülkeden ülkeye farklılık gösterse de, çıkan genel sonuç tüketicilerin henüz mobil ödeme için hazır olmadığı yönünde.

Tüketici hazırlığı, çevresel faktörler, finansal servisler, altyapı, mobil iş kümeleri ve regülasyon olmak üzere 6 farklı parametrenin 100 üzerinden değerlendirilmesiyle ortaya çıkan sonuçlara göre mobil ödeme sistemlerine en yakın olan ülke 45,6 puan ile Singapur. Türkiye 28,8 puanla 27. sırada yer alıyor. 40,4 puanla 4. sırada yer alan Kenya ve 37,5 puanla 9. sırada yer alan Suudi Arabistan'ın konumları ise dikkat çekici.

ReadWriteWeb tarafından konuya dair hazırlanmış detaylı analizi buradan okuyabilirsiniz. Araştırmanın detaylarına ve hareketli infografiklere MasterCard tarafından hazırlanmış bu sayfadan ulaşmak mümkün.

Özellikle sanat eseri niteliğinde hazırlanmış MasterCard araştırma sayfasını mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.