Yaşam Tarzı İnternet 24 EKİM 2011 / 09:41

Dünya depremi Rihanna'dan duydu

Dünya depremi Rihanna'dan duydu

Şarkıcı Rihanna, Van'daki depremi Twitter'da 'Türkiye için dua ediyoruz' cümlesiyle duyurunca, konu bir anda twitter'da en çok konuşulan konu oldu.Dünyaca ünlü yıldız Rihanna, Twitter'da Türkiye'nin acısını "We’re praying for all of you Turkey #Pray4Turkey” (Dualarımız sizinle) cümlesiyle paylaştı. Rihanna'nın yazdığı mesajın ardından #Pray4Turkey kampanyası Twitter'da dünya çapındaki konu trendlerinde (Worldwide Trending Topics) girdi.

Öte yandan deprem sonrasında 112 ve 155 çağrı merkezleri, yardım isteyenler için tahsis edildi. Twitter’dan gelen, “Yakınlarım göçük altında, bizi aradı, lütfen yardım edin” mesajları paniği artırdı. Bazı yaralıların da enkaz altından sosyal medyaya mesajlar göndererek durumları ve yerleri konusunda bilgi verdiği görüldü.

Bunun yanında Twitter'da yardımcı olmak için "retweet" atılması isteyen bazı hesapların bu şekilde insanları kandırdığı ve sadece takipçi toplamak için yaptığı bilgisi verildi. Bu tür sahte yardım hesaplarına da özellikle dikkat etmek gerekiyor.