Yaşam Tarzı İnternet 23 KASIM 2011 / 16:24

Dostumun dostu benim de dostumdur

Facebook'ta birini bulma ihtimali kaçtır?

Yapılan bir araştırmaya göre Facebook kullanıcılarının birbirini bulma ihtimali ortalama 3,74. Bu sayısal oran, arkadaşlık zincirindeki insan sayısını temsil ediyor. Diğer bir deyişle dünyada; arkadaşınızın arkadaşının arkadaşının arkadaşının bildiği bir başka arkadaşınız var. Konuyla ilgili çalışma Mayıs ayında yapıldı ve sosyal ağın aktif tüm üyelerini kapsadı. Facebook’un aktif kullanıcı tanımı ise ‘28 gün içinde en az 1 kez Facebook’a giriş yapmak’ şeklinde.

Herkese 6 adımda ulaşabilirsiniz

Bu buluş, Macar yazar Frigyes Karinthy’nin 1929 yılında ortaya koyduğu ‘fikrin en büyük ölçekli testi’ anlamını taşıyor. Karinthy’ye göre, dünyada iki insan arasında birbirini bulabilmeleri için altı seviye vardı. Hatta bu teori bir gösteri, bir film ve daha sonra bir oyunla daha da popüler oldu. Bu oyunda oyuncular, aktör Kevin Bacon’ı bir başka Hollywood yıldızı ile altı adımda bağlamaya çalışıyordu. Daha önce psikolog Stanley Milgram bu yönde bir girişimde, 1960’larda mektup dağıtımı ile bulunmuştu.

Facebook’un veri uzmanı Lars Backstrom ise, bu çalışmada çok daha büyük bir veri örneği ile çalışma imkanı yakaladı. Onun sosyal ağı, deneyin yapıldığı dönemde 721 milyon üyeye, yani dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu temsil eden bir kitleye sahipti. Bunlar arasında da toplam 69 milyar arkadaşlık vardı.

Dört araştırmacı iş başında

Bu yüklü veri karşısında Backstrom ve Milan Üniversitesi’nden dört araştırmacı, 1 terabayt hard disk ve toplam 24 çekirdek eden işlemciye sahip bilgisayar kullanarak bu veriyi daralttı. Hatta açıklamalarına göre, donanım maliyeti birkaç bin pound’dan fazla olmadı bile. Bu araştırmada ünlülerin ‘Facebook sayfaları’ hariç tutuldu ve test, Facebook’un ‘Bunları tanıyor olabilirsiniz’ uygulamasından önce düzenlendi.

Facebook, kullanıcılarını 5 bin arkadaşla sınırlıyor, ama ortalama veri sadece 100 bağlantının oldukça altındaydı. Bu nispeten düşük sayıya rağmen elde edilen sonuçlara göre kullanıcıların her çiftinin yüzde 99,6’sı 5 seviye bağlantı ile birbirine bağlı. Yüzde 92’lik bir bölümün bağlantı oranı ise 4. Ortalama alındığı zaman iki Facebook kullanıcısı arasındaki mesafe 3.74. Bu oran, Facebook’un daha küçük ölçekli olduğu 2008 yılı üyeleri arasındaki ortalama 4.28 seviyesinin biraz gerisinde.

Araştırmacılara göre, ortalama mesafe görünüşe göre artık stabilize oluyor. Yani, dünyanın kalan onda dokuzu da Facebook’a katılsa bile, üyeler arasındaki mesafe daha da azalmayacak.

(Ed: Ekşi Sözlük'te bu ihtimal, yani 'six degrees of separation' şöyle tanımlanıyor: “Six degrees of separation meselesi, dünyadaki herhangi iki insanın arasinda sadece 6 kişi olduğuna dair bir teori. Yani doğru bağlantıları (ortak tanıdıklar) takip ettiğinizde 6 adım sonra dünyadaki herhangi bir kişi ile aranızdaki bağı görebilirsiniz.”
YORUMLAR
Cem 23 KASIM 2011 / 16:29 0 0
Ve dünya küçülür...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun