Yaşam Tarzı İnternet 13 MART 2012 / 17:19

Dolandırıcılara yem olmaya eğilimliyiz

Dolandırıcılara yem olmaya eğilimliyiz

Ponemon Enstitüsü’nün PC Tools işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Dolandırıcılık Endeksi Araştırması", kullanıcıların yarısına yakınının online dolandırıcılarla bilgi paylaşma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor.Güvenlik yazılımı firması PC Tools’un işbirliğiyle bağımsız araştırma enstitüsü Ponemon tarafından gerçekleştirilen Dolandırıcılık Endeksi Araştırması’nın sonuçları, internet kullanıcılarının bilgi paylaşım alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Dört binden fazla deneğin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, internet kullanıcılarının yarıya yakını (yüzde 48’i) ödül veya para vaat eden mesajlara kanarak cep telefonu numarasını paylaşma eğiliminde bulunuyor.

Kolay zengin olma fırsatı sunduğunu iddia eden bir mesajla karşılaştığında kredi kartı bilgilerini paylaşma eğiliminde olanların oranı ise yüzde 45’i aşıyor. Bedava antivirüs programı ya da film izleme olanağı sunan bir dolandırıcılık bağlantısı için kişisel bilgilerini paylaşmaya hazır olanların oranı da sırasıyla yüzde 46 ve yüzde 40 olarak seyrediyor.

Türkiye'de internet üzerinden alışveriş yapan kişi sayısı artıyor

PC Tools Online Güvenlik Uzmanı Richard Clooke, araştırma sonuçlarının Türkiye’deki kullanıcılar tarafından da dikkate alınması gerektiğini vurguluyor: “Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin sayısı, 2011 yılında 2010 yılına oranla yüzde 24 arttı. Bu yükselişin devam edeceğini düşünürsek, online alışveriş Türkiye’de günlük hayatın bir parçası haline gelecek ve Türkiye’deki internet kullanıcılardan faydalanmaya çalışan dolandırıcıların ve tuzakların sayısı artacak.”

Richard Clooke ayrıca şunları ekliyor; “Araştırma sonuçları pek çok kişinin kendisinin dolandırıcılığa maruz kalmayacanı düşündüğünü ama aslında çok çeşitli dolanıdırıcılık senaryolarına aldanma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Siber dolandırıcılıkların azalması için kullanıcıların çok daha bilinçli olması ve güvenli yazılım kullanım oranlarının artması gerekiyor.”

Ponemon Enstitüsü’nın PC Tools için yaptığı Dolandırıcılık Endeksi Araştırması; ABD, İngiltere ve Avustralya’da toplam 4 bin 237 denek ile gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında yapılan ankette deneklere, gerçek yaşamdan çeşitli senaryolar karşısında nasıl davranacakları soruldu. Deneklerin test edildiği senaryolar arasında ödül, hediye, kolay para kazanma fırsatı, bedava yazılım, bedava video ve online bağış gibi çok çeşitli vaatler yer aldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun