Yaşam Tarzı İnternet 28 MART 2013 / 10:52

DDoS saldırıları tüm interneti yavaşlattı

İstenmeyen e-postalarla mücadele eden Spamhaus adlı gruba DDos saldırısı düzenlenirken, saldırı sonucu merkezi internet altyapısının ciddi bir şekilde zarar gördüğü belirtiliyor. BBC’de yayınlanan habere göre, Londra ve Cenevre merkezli Spamhaus adlı gruba yapılan saldırı uzmanlar tarafından tarihin gördüğü en büyük siber saldırı olarak nitelendirilirken, saldırının özellikle Netflix gibi sıkça kullanılan sitelere ciddi etkisi olduğu vurgulandı. Uzmanlar, saldırının sonuçlarının bankacılık ve e-posta hizmetlerine de sıçramasından endişe ediyorlar.

Spamhaus, saldırıdan Doğu Avrupa bağlantılı suç örgütleri ve geçtiğimiz günlerde yasaklılar listesine eklediği çocuk pornografisi ve terörizmle bağlantılı içerik dışında her şeye ev sahipliği yapacağını açıklayan Cyberbunker adlı grubu sorumlu tutuyor. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cyberbunker'ın sözcüsü olduğunu iddia eden Sven Olaf Kamphuis, Spamhaus'un pozisyonunu istismar ettiğini ve bu grubun internette neyin yayılıp neyin yayılmayacağına karar vermesinin doğru olmadığını belirtti.

Bugüne kadar bu büyüklükte bir saldırının gerçekleşmediğini söyleyen Spamhaus yöneticilerinden Steve Linford sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bizi yıkamadılar, teknisyenlerimiz çalışmalarımızı sürdürebilmemiz için büyük çaba gösteriyor. Böyle bir saldırı başka bir yeri alaşağı edebilirdi. Saldırı bir hükümet kuruluna yapılmış olsaydı, saldırı yapılan kurumun internetle olan bütün bağlantıları kopabilirdi.”

Hedef oldukları saldırının boyutlarından da söz eden Linford, saldırının en şiddetli olduğu anda 300 gigabit veri trafiği yaşandığını vurgularken, normal şartlar altında bu sayının 50 gigabit seviyesinde olduğunun altını çizdi.
ETİKETLER : siber saldırı spamhaus
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun