Yaşam Tarzı İnternet 19 ŞUBAT 2014 / 10:22

Cumhurbaşkanı internet yasasını onayladı

İnternet düzenlemesiyle ilgili yasayı onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iki madde hakkında da görüşlerini hükümetle paylaştığını kaydetti.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Twitter üzerinden paylaştığı mesajlarla internet düzenlemesi ile ilgili yasayı onayladığını açıkladı. Paylaştığı tweet’lerde iki maddeyle ilgili kaygılarının yeni bir yasal düzenlemeyle giderileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, düzenlemenin süratla gerçekleşmesi için yasayı onayladığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar şu şekilde:
“Bir süredir gündemdeki internet yasası hakkında yoğun mesajlar gönderiyorsunuz. Mesajlarınızda özellikle iki husus üzerinde itirazlar ilettiniz. Bu iki noktaya ilişkin sakıncaların esasen ben de farkındaydım. Nitekim, Hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan’dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim. Hepinize iyi akşamlar diliyorum.”

Düzenleme bu hafta yapılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da, 18 Şubat’ta Gül’ün açıklaması öncesinde bakanlıkta yaptığı bilgilendirme toplantısında; “TİB, herhangi bir özel hayatın gizliliği söz konusu olduğu anda, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yine bu engellemeyi yapacak, 24 saat içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuracak. Almış olduğu bu karara yönelik olarak, mahkeme kararına göre TİB gereken uygulamayı gerçekleştirecek. Her husus mahkeme kararına bağlanmış oldu. Trafik bilgileri, herhangi bir şekilde kullanılmak isteniyorsa mutlaka bir mahkeme şartı aranacak. Cumhurbaşkanlığımız tarafından bir onaylama söz konusu olursa, yasa onaylanır onaylanmaz, biz de Meclis’te bununla ilgili süreci başlatacağız. Cumhurbaşkanımızın onaylaması halinde biz bu hafta bu düzenlemeyi yapacağız. Daha önceden burada bir mağduriyet, kişilik haklarının gasp altına alınması söz konusuydu. Bunları ortadan kaldırıyoruz" şeklinde konuşmuştu.

Düşünülen değişiklikler

Mevcut kanunun 2. maddesinin birinci fıkrasının ‘Trafik Bilgisi’ başlıklı (j )maddesi, “Taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini”,

3. maddeye eklenen iki fıkrayla, “Trafik bilgisi ancak bir suç soruşturması ve veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi halinde Başkanlık tarafından içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı ve /veya erişim sağlayıcıdan alınarak verilir.”

8. maddeye eklenen fıkrayla , “Bu maddeye göre soruşturma aşamasında verilen hakim kararı ile 9.cu ve 9/A maddesine göre verilen hakim kararı birden fazla sulh ceza mahkemesi bulunan yerlerde Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenen Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenen sulh ceza mahkemeleri tarafından verilir.”

Kanunun 9/ A maddesinin 8. Fıkrasının son cümlesi madde metninden çıkarılıyor ve şöyle düzenleniyor:
“Başkan tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı, Başkanlık tarafından 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulur."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun