Yaşam Tarzı İnternet 19 KASIM 2012 / 15:54

Çocuklar için güvenli internetin yolu bilinçli ebeveynlerden geçiyor

Gün geçtikçe hayatın her alanına yayılan internet, özellikle çocuklar tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. İnternet gibi her türlü içeriğe rahatlıkla erişilebilen bir ortamda çocukları korumanın yolu, bilinçli anne babadan geçiyor. Bursa’da kişisel bilgisayar kullanıcılarına hizmet veren Pratik Servis, güvenli internet kullanımının çocuklar için önemini hatırlatıyor. İnternetin güvenli kullanılması konusunda öncelikle ebeveynlerin bilinçli hareket etmeleri gerektiğini belirten Pratik Servis, anne babalara tavsiyelerde bulunuyor.

Anne babalar çocuklarının güvenli internet kullanımını nasıl sağlayabilirler?

1-Çocuğunuzun yaşına uygun ve güvenli siteleri belirleyin. Faydalı internet adreslerini sık kullanılanlar kısmına ekleyin.

2-İnternet kullanımına zaman sınırlaması getirin. Çocuğunuzun saatlerce bilgisayarın karşısında oturmasını önlemenin, aranızda geliştirdiğiniz ilişki ve iletişimin kuvvetine bağlı olduğunu unutmayın.

3-Çocuğunuzun internete girdiği bilgisayarı ortak kullanım alanında tutun.

4-Zararlı içeriklerden korunmak amacıyla gerekli güvenlik ayarlarını yapın, filtreleme programları kullanın.

5-Çocuğunuz sosyal paylaşım sitelerine giriyorsa, tanımadığı kişilerle sohbet etmemesi gerektiğini açıklayın.

6-İnternet ortamındaki oyunlar ve yarışmalara katılımında sizlerden izin almasının şart olduğunu çocuğunuza belirtin, internetten alışveriş konusunda gerekli uyarılarda bulunun.

7-Ebeveynler, güvenli internet kullanımı için teknik konularda profesyonel hizmet alabilirler. Tüm bunların öncesinde anne babalar, internet bağımlısı olmaması için çocuklarına ilgi ve özen göstermeyi unutmamalılar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun