Yaşam Tarzı İnternet 27 EKİM 2011 / 17:22

Çinlileri online dedikodular vurdu

Bazı resmi raporların, üç kişinin online ortamda yalan dedikodular yaymaktan ceza aldığını ortaya koymasının ardından, Çin de internet kullanımında sınırlamalarını daha da sertleştiriyor.Komünist Parti liderlerinin bir dizi ‘kültürel gelişim adımları’ üstünde fikir birliğine varmasının ardından bu olayın gerçekleşmesi de ilginç bir rastlantı. Bu adımlar arasında, sosyal medya üzerinde kontrollerin artırılması ve zararlı bilgi yayanlara karşı cezalar uygulanması da yer alıyor. Yetkililer, bu düzenlemelerin hedefi olarak, yalan yanlış haberleri durdurmak ve bu tarz haber yayan kişi ve internet sitelerini cezalandırmak olarak gösteriyor.

Çin medyasının bir haberine göre, Yunnan’ın güneybatı bölgesinde sekiz kişiyi öldüren bir adamla ilgili yalan bir haberi yaymakla suçlanan bir üniversite öğrencisi var. Haberde yer verilen rapor da, bir internet sitesi editörünün detay vermeksizin bir savaş uçağının düştüğü şeklinde bir hikaye yayınladıktan sonra sorgulandığını belirtti.

Çin’de 485 milyon kayıtlı internet kullanıcısı var ve hükümet, de kontrolü giderek sıkılaştırıyor. Uzmanlara göre, yetkilileri endişelendiren konu protestoların artması ve Kaddafi’nin öldürülmesine kadar uzayan noktalara varması. Çin’in gelecek yıl lider değişimi yapacağını belirten uzmanlar, bu nedenle hükümetin bundan sonra ipleri sıkı tutmayı tercih edeceği kanısında.

Devlet İnternet Bilgi Ofisi (SIIO) ise diğer üç yalan haberden sorumlu olan kişilerin peşinde. Mayıs ayında oluşturulan SIIO’nun görevi; online içeriği denetlemek ve bunun kapsamında haber sitelerinin regülasyonu da var. Çin yetkililerinin dikkat ettiği bir konu da, microblogger sayısındaki artış. Ülkenin en popüler microblog operatörü Sina Weibo, Ağustos’ta yaptığı açıklamada 250 milyon kayıtlı hesabın olduğunu ve bunların da günde yaklaşık 90 milyon mesaj gönderdiğini bildirmişti. Bu yapının popülaritesi Çinlilere, fikirlerini daha önce hiç olmadığı kadar kolay yayabilme fırsatı sunuyor. Bu ayın başında SIIO genel direktörü de bir açıklama yaparak, yalan, dedikodu veya porno yayan mikroblogger’ların cezalandırılacağını bildirmişti.

“China Shakes The World’ kitabının yazarı James Kynge’e göre, Çin’de Twitter benzeri servisler internetin kontrolünü ele geçiriyor ve internet sansürünü de yeni bir seviyeye çekiyor. Kynge, Sina Weibo gibi sitelerde yorum mesajlarının yenilenme hızının da düzenleyicilerin bunları takip etmesini zorlaştırdığı kanısında. Çünkü bu mesajları yeterince hızlı biçimde silemiyorlar. Kynge’a göre bunun anlamı; kamuoyu fikirlerinin propaganda departmanının kontrolünden sıyrılıp gidiyor olması.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun