Yaşam Tarzı İnternet 04 MAYIS 2011 / 18:49

Çinli Baidu Amerikalı Google'a karşı

Çin’in en büyük çevrimiçi arama motoru Baidu, ücretsiz yasal müzik yükleme hizmetini bu ay hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sitenin bu hamlesi, Çin’in telif hakkı ihlallerinin önüne set çekme çabaları ışığında yapım şirketlerini umutlandırdı. Çinli arama motoru Baidu, Baidu Ting’i test etmeye başladı. Bu yeni servis, bu ayın sonunda açılmadan önce ilk etapta sınırlı sayıda kullanıcıyla tanıştı. Bu hamle, hükümetin geçtiğimiz ekim ayında başlattığı ve fikri hak ihlallerini önlemeyi amaçlayan adımının ardından hayata geçti.

Financial Times’ın haberine göre hükümetin bu hamlesi, korsan film ve müzik izleme ve indirme imkanı veren birçok internet sitesinin kapatılması sonucunu beraberinde getirmişti.

Küresel bazda fikri hakların korunması konusunda yıllık bir rapor hazırlayan ABD hükümeti Çin’i özel izlemede tutmuş, ama ülkedeki son adımlar ışığında temkinli bir iyimserliğinin olduğunu da belirtmişti. Rapora göre Pekin’in korsanlığa karşı yürüttüğü bu özel kampanya, ülkenin fikri hakları koruma çabalarında yapıcı bir adım olabilir.

Karar cesaret verici

Birçok yabancı hak sahibi ise Pekin’in bu sorunu uzun vadede nasıl çözeceğini merak ediyor. Ama bu hak sahiplerine göre, Google’ın geçtiğimiz yıl kısmen çekilme kararı almasından beri Çin’in online arama pazarında hayati bir egemenliğe sahip olan Baidu’nun bu kararını, cesaret verici bir işaret olarak görüyor.

Baidu halen internet kullanıcılarının lisanssız müziği ücretsiz bulma, dinleme ve yüklemesine imkan veren Baidu MP3 sitesini işletmeyi sürdürüyor. Şirket, yeni servis olan Ting’in bu eski servisin yerini ne zaman tamamen alacağı konusunda yorum yapmak istemiyor. Ama kademeli değişimin uygulandığı bir modelin planlandığı sanılıyor.

Google ücretsiz bir yasal müzik servisini Çin sitesinde iki yıl önce başlatmıştı. Şirket, Baidu MP3’ün yerel arama motorunu yabancı rakibi karşısında tercih eden kullanıcıların temel gerekçesi olduğunu fark etti. Müzik servisi, Çin hükümetiyle sansür ve haklama gibi sorunlarla başlayan tartışmalar sonrası yerel web aramasını geçtiğimiz yıl Hong Kong’a taşımasının ardından, Google’ın Çin topraklarında işlettiği birkaç yapıdan biriydi.