Yaşam Tarzı İnternet 16 ARALIK 2011 / 15:03

Çin şimdi de mikroblog’lara karşı

Mikroblog’lar üzerinden anonim habercilik devri Çin’de kapanıyor. Artık herkes gerçek ismini kullanmak zorunda. Beijing hükümeti, haber yayma hızı ile yetkili mercileri kızdıran popüler mikroblog’lar üzerindeki kontrolü sıkılaştıracağını açıkladı. Bu kapsamda kullanıcılara gerçek isimleriyle kayıt olmaları için üç ay süre tanınacak. Aksi halde kullanıcılar, yasal sonuçlarla karşı karşıya kalacak.

Sina’nın Weibo’su gibi mikroblog’lar, bir konuda maksimum 140 Çince karakterle kısa mesaj yazma imkanı sağlıyor ama her gün gönderilen on milyonlarca mesajı denetlemek zor. Kullanıcılar da artık insan hakları veya politika gibi hassas konuları tartışmak için kendi dillerini icat etti. Çin hükümetinin yeni kuralları uyarınca; bireysel ve kurumsal kullanıcılar kendi gerçek bilgileri ile kayıt olmak zorunda. Kullanıcıların ‘internet içeriği için sorumlu birimlere kayıt yaptırmak için önünde üç ayı var. Aksi halde yasal süreçler onları bekliyor olacak.

Yeni yasa birçok şehri kapsayacak

Buna karşılık, kişiler kendi kullanıcı isimlerini seçebilme imkânına sahip. Beijing’de başlayacak bu uygulamanın, Shanghai ve Guangzhou’da da yakında uygulanacağı belirtiliyor.

Hükümet sözcüsüne göre bu yeni kurallar hem web kullanıcılarını koruyacak hem de web’in prestijini artıracak. Bu kurallar mikroblog’ların kendi marka oluşumlarını gerçekleştirmelerini ve hizmetlerini de geliştirmelerini sağlayacak.

3 Türkiye dolusu blogger var

Çin’de 300 milyondan fazla kayıtlı mikroblogger var. Uzmanlara göre de bu yeni uygulamaları hayata geçirmek zor olacak ama yine de piyasayı sarsmayı başaracak. Yüz milyonlarca mikroblogger olduğunu, bunları birer birer kayıt etmenin zor olduğunu belirten uzmanlara göre, yine de kontrol yoğunluğunun artacağı açıkça ortada.

Beijing’in bu uygulamada bir örnek olacağını, bu uygulamanın diğer şehirlere de yayılacağını belirten uzmanlar, diğer şehirlerin bu uygulamaya katılım sebebinin de ‘düzenlemenin gerisinde kalıyor gibi görünmeme isteği’ olacağını söyledi.

Microblogger’ların tepkilerine rağmen

Yeni kurallarla ilgili olarak Çinli mikroblogger’lar da tepki vermekte gecikmedi. Bunun kamuoyu fikirlerini kontrol etmenin ve insanların sözlerini denetlemenin bir yolu olduğunu söyleyen mikroblogger’lara karşılık, Sina ve diğer Çinli mikroblog operatörleri şimdiden teknisyenler ve yazılımlar alıyor, içeriği denetlemek, kabul edilemez içerikleri engellemek ve yorumları silmek için hazırlık yapıyor.

Bu arada hükümet de bakanlıklara, resmi kurumlara ve emniyet güçlerine çağrıda bulunarak, onların da kendi ‘mikroblogging doğrularını’ yazarak, yanlış anlamalara yol açmamak için halkla paylaşmalarını istedi.

Öte yandan Çin, halihazırda Facebook ve Twitter gibi yabancı sosyal medya sitelerini yasaklıyor ve sansürsüz görsel ve bilgi paylaşımının sosyal istikrarsızlığa itmesinden ve ulusal güvenliği tehlikeye atmasından korkuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun