Yaşam Tarzı İnternet 21 EYLÜL 2012 / 17:16

Çin pazarı Google’ı zorluyor

Çin pazarı Google’ı zorluyor

Google, bir zamanlar Çin’de pek popüler olan müzik indirme hizmetini gelecek ay kapatacağını duyurdu.Reuters’in haberine göre bu, dünyanın en büyük arama motorunun Çin’de nasıl başarısız olabildiğinin de bir işareti. Yerel bir iş ortağı ile 2009 yılında hayata geçirilen Google Music Search, ülkede Baidu’nun popüler müzik servisi ile yasal bir müzik arama rekabetini hedeflemişti, bir taraftan kullanıcılarına telifli müzik linkleri sunuyordu. Ama şirket 2010 başında bir açıklama yaparak, Çin yasaları ile artık daha fazla mücadele etmek istemediğini bildirmiş ve dünyanın en büyük internet pazarında aramaları sansürleyeceğini açıklamıştı.

Bunun bir sonucu olarak şirket, Çin sitesini Hong Kong’a taşıdı ve toplam arama pazarı hissesi küçüldü. O zamandan beri Baidu’nun toplam payı büyümeye devam etti ve geçen yıl Baidu yasal bir müzik arama yapısını hayata geçirdi, hatta bu yapıda albüm firmaları ile anlaşmalar da yapıldı.

Google yaptığı açıklamada, Çin’deki Google Music Search servisinin kapatılmasına karar verildiğini, bunun da şirketin diğer ürün portföyüne daha da yoğun odaklanma çabalarının bir parçası olduğunu bildirdi. Buna göre Google Music Search kullanıcıları, servisin kapanacağı 19 Ekim’e kadar depoladıkları playlist’leri yükleme ve kullanma imkanına sahip olacak.

Google’ın Maps, arama ve Gmail gibi ürünleri Çin’de bazı zamanlarda erişim sorunları ile karşılaşabiliyor. Haziran ayında Google kullanıma sunduğu bir hizmetle, Hong Kong sitesinde yasaklı kelimeleri arayan Çinli kullanıcıları uyaran bir alarmı hayata geçirdi. Çin’de yarım milyarın üstünde internet kullanıcısı var. Ama internette kapalı bir ekosistem ön planda. Burada internet şirketleri yerel yasalarla başa çıkmak zorunda olduğu gibi, hükümetin hassas olduğu başlıkları da sansürlemek durumunda. Facebook, Twitter ve YouTube’a bu yüzden Çin’de erişilemiyor.
YORUMLAR
ercan 21 EYLÜL 2012 / 17:44 0 0
google son zamanlar çok saygısızlık etmeyi başladı... google boyle devam ederse, çabuk yükseldi gibi inişi de çabuk olacaktır