Yaşam Tarzı İnternet 23 ARALIK 2011 / 09:53

Çin mikrobloglara karşı tavrını sertleştirmeye başladı

Çin mikrobloglara karşı tavrını sertleştiriyor

Çin, mikrobloglar üstündeki kurallarını daha da sıkılaştırdı. Güneydeki Guangdong eyaletindeki 7 internet sitesinde yeni yazarların gerçek isimleriyle kayıt yapmalarını gerekli kılan Çin yönetiminin bu hamlesi, kullanıcılara göre etkili olmaktan uzak. Reuters’in haberine göre, Sina’nın Weibo’su gibi mikrobloglar kullanıcılara maksimum 140 Çin karakteriyle mesaj yazma imkanı veriyor. Bu da her gün on milyonlarca mesajı beraberinde getirince, insan hakları, ülkenin siyasi liderleri gibi hassas konu başlıklarındaki yorumlara karşı sansür zorlaşıyor.

Yönetimin bu yeni kuralı, resmi yolsuzluklara karşı ulusal çevrimiçi protestolar yaratan mikroblogcuların tepkisini çekmekte gecikmedi. Pan Gui ismini kullanan bir kullanıcı mesajında, “Çin’de 1 milyardan fazla insan var. Eğer birkaç yüz milyon şikayet ederse, onların hepsini alıp koyabilecekleri bir yerleri var mı?” diye yazdı.

Wang Weijin ismini kullanan bir başka kullanıcı da, “Konuşma özgürlüğümüzü kontrol etmek istiyorlar!” yorumunu yaptı.

Çin’de yaklaşık yarım milyarlık internet kullanıcısının kaçının mikroblogcu olduğu bilinmese de, bazılarının tahmini bu sayının 300 milyon olduğu yönünde.

Pekin Internet Bilgi Dairesi yöneticisi Tong Ligiang, bu rakamı 63 milyon olarak gösterdi. Sadece Pekin'de 600 milyon mikroblog kullanıcısı var. Ama bunların birçoğu kukla hesaplar.

Guengzhou ve Guangdong’daki internet siteleri sadece yeni kayıtlı kullanıcıların gerçek isimleriyle kayıt yapmasını gerekli tutacak. Kullanıcılar, kendi gerçek isimlerini kullanarak mesaj yazmaya devam edebilecek.

Bu yeni düzenlemenin hedefi ‘sağlıklı bir internet kültürünü hızlandırmak’ ve ‘sosyal ağ hizmetlerinin ve anlık mesajlaşma araçlarının yönetimini güçlendirmek’ olarak gösterildi.

Geçtiğimiz hafta da Pekin yetkilileri, tüm Weibo kullanıcılarına gerçek isimleriyle kayıt yaptırma veya bunun yasal sonuçlarıyla karşı karşıya kalma konusunda 90 gün süre tanımıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun