Yaşam Tarzı İnternet 25 ŞUBAT 2011 / 09:01

Çin Linkedln’i de yasakladı

Kişilerin meslekleriyle öne çıktığı sosyal paylaşım sitesi Linkedln Çin’de engellendi. Uzmanların yorumlarına göre bu hamle Çin’in Yasemin Devrimi’nin ülkesine sıçramasından endişe ettiğini açıkça gösteriyor.

Bu sabah Pekin’den Linkedln’e girmeye çalışanlar karşılarında bir hata mesajı buldu. Gelişmeler karşısında sorular yöneltilen Linkedln yetkilileri de engellemeyi doğruladı ve diğer sitelerin de engellenmesinin sürpriz olmayacağını vurguladı.Çin’de internet sansürü özellikle son dönemde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Site içinde aratılması yasaklanan kelimelerin yanı sıra birçok siteye de dönemsel olarak giriş yasaklanıyor. Örneğin Tunus’ta başlayarak Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine sıçrayan “Yasemin Devrimi” kelimelerini Çin paylaşım sitelerinde aratmak mümkün olmuyor.Linkedln’in kapatılmasında da “Jasmine Z” isimli bir kullanıcının Çin’de yaşanabilecek devrim hakkında kendi görüşlerini paylaşmasının etkisi olduğunu biliniyor. Çin hükümeti mesajdan sonra hızla siteyi erişime kapadı. Çin’de Facebook ve Twitter yerine ülkenin kendi içinde ortaya çıkardığı paylaşım siteleri kullanılıyor. Dünyanın en büyük internet kullanıcı nüfusuna sahip olan Çin’de yaklaşık 457 milyon internet kullanıcısı bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun