Yaşam Tarzı İnternet 26 ARALIK 2012 / 16:03

Çin internet sansürünü genişletiyor

Çin internet sansürünü genişletiyor

Dünyanın kullanıcı sayısından en büyük internet pazarı Çin, internet sansürünü genişletecek bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Ülkede bundan böyle internet kullanıcılarına "gerçek isim zorunluluğu" getirilebilir. Reuters’in haberine göre, internet kullanıcılarının sabit ve mobil hat üzerinden internete bağlanırken gerçek isimlerini kullanma zorunluluğu yasası, bu hafta Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Encümeni tarafından oylanacak. Yasa hayata geçmesi durumunda son 12 yılda internet yönetimine dair ikinci yasa olacak.

Yasa önerisiyle birlikte Çin'in Sina Corp.'un sahibi olduğu Twitter benzeri weibo hizmeti de dahil olmak üzere, hükümetin internetin birçok alanında sansürleri artırmaya çalıştığı endişeleri başladı. Komünist Parti tarafından çıkarılan People's Daily gazetesi geçtiğimiz hafta ana sayfadan, insanların "kaotik internetin" kontrolünü istediği gerekçesiyle daha fazla düzenleme çağrısında bulunmuştu.

Bu yılın başında sosyal medya kullanıcılarına gerçek adlarıyla kayıt yapma zorunluluğunu getiren Çin, bu yasanın hayata geçmesiyle birlikte vatandaşlarının internet üzerindeki hareketlerini "çok daha rahat" kontrol edebilecek.