Yaşam Tarzı İnternet 19 TEMMUZ 2011 / 14:22

Çin halkı internete akın ediyor ama…

Çin'de Haziran sonu itibariyle internet kullanıcılarının sayısı 485 milyona ulaştı. Ama o ama da orada duruyor işte... Çin’de internet kullanıcılarının sayısı Haziran ayı sonu itibariyle 485 milyona ulaştı. Reuters’in haberine göre, Çin'de mikroblog ve grup satın almada da kullanıcı bazında en yüksek büyüme oranına ulaşıldı.

Yılın ilk altı ayında mikroblogging veya Weibo kullanıcılarının sayısı yüzde 200’den fazla artarak, 2010 yılının sonundaki 63,1 milyon rakamından 195 milyona yükseldi. Verileri açıklayan devlet organı Çin İnternet Network Bilgi Merkezi’ne (CNNIC) göre, grup satın alma yapısı kullanıcılarının sayısı da 2010 yılı sonuna kıyasla yüzde 125 oranında artarak 18,7 milyondan 42,2 milyon kişiye ulaştı.

Weibo, Twitter gibi bir yapı ve kullanıcılarına kısa mesajlar, linkler gönderme, takipçi sayılarını artırma imkanı veriyor. Zira Twitter, Facebook ve YouTube’a Çin’de erişim yasak.

Diğer yandan Weibo kullanıcı sayısındaki artış, daha geleneksel sosyal ağ sitelerine darbe etkisi yapabilir. Zira bu sitelerin kullanıcı sayıları geçen yılın sonundaki 235,1 milyondan, bu yılın ilk yarısında 230 milyona kadar geriledi. Çin'de Renren Inc., Tencent ve Kaixin001 geleneksel sosyal medya yapıları olarak rekabet halinde.

Ancak toplam internet kullanıcı sayısındaki artışa rağmen, Çin’de internet penetrasyon oranı hala düşük. Çin'de internet penetrasyon oranı 36 seviyelerinde. Oysa gelişmiş Asya ülkeleri olan Güney Kore ve Japonya’da internet penetrasyon oranları yüzde 70’lerin üzerinde.

Bu arada, Çin’de internet büyümesinin hız kestiğine dair de bazı işaretler var. CNNIC’nin verilerine göre, 2010 yılı bütününde yüzde 6,1 oranındaki artış, son yıllarda yıllık bazdaki en yavaş büyümeye karşılık geliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun