Yaşam Tarzı İnternet 11 OCAK 2012 / 16:06

Çin'de kullanıcı sayısı yarım milyara ulaştı

Çin’de internet kullanıcı sayısı yarım milyar sınırını aşarak Kasım ayı sonu itibariyle 505 milyon kişiye ulaştı.Çin İnternet Ağı Bilgi Merkezi (CNNIC) verilerine göre, internet penetrasyon oranı da 2010 yılı sonundaki seviyesinden yüzde 3,4 oranında yükselerek yüzde 37,7’ye ulaştı. Yine de Çin’in teknoloji alanında daha gelişkin olan Doğu Asya’daki komşularında, Japonya ve Güney Kore’de ise penetrasyon oranı yüzde 70’in üzerinde.

Mikroblog kullanıcı sayısı da 2011 Haziran sonunda 195 milyonu aşarak, Kasım ayı sonu itibariyle 300 milyonun üstüne çıktı.

Bu arada, Aralık ayında Beijing hükümeti, halk arasında çok popüler olan mikrobloglar üstündeki kontrolünü sıkılaştıracağını açıklamış, kullanıcılara da gerçek isimleri ile bu yapılara kaydolma, aksi halde yaptırımlarla yüz yüze gelmeleri konusunda 3 ay süre tanımıştı. Çin’in mikroblog dünyasında hakim yapı olan Sina, yani Weibo da kullanıcıların kimliklerini doğrulamak için yollar bulma çabasında olduğunu bildirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun