Yaşam Tarzı İnternet 14 TEMMUZ 2011 / 10:12

Çin’de 1,3 milyon site kapatıldı

Çin’de 1,3 milyon site kapatıldı, devamı yolda

Çin’de yapılan araştırmaya göre geçtiğimiz yıl ülkedeki sunucularda konuşlanmış web sitelerinin önemli bir kısmı devlet zoruyla kapatıldı.Çin Sosyal Bilimler Akademisi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda Çin’deki sunuculardan yayınlanan web sitelerinin yüzde 40’ı 2009 ve 2010 yılları arasında kapatıldığı ortaya çıktı. Toplamda 1,3 milyon web sitesinin infazına rağmen çalışma aynı zamanda ülkede internet özgürlüğünün oldukça yüksek bir seviyede olduğunu iddia ediyor.

Akademinin araştırmacısı Liu Ruisheng BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu, denetimimizin sıkılaşırken ve daha düzenli hale gelirken içeriğimizin zenginleştiğini gösteriyor” dedi.

Çin hükümeti ülkedeki web sitelerine ve bunların içeriklerine çok sıkı denetim getiriyor. İçerik anlamında hükümetin çizgisine uymayan her türlü site kapatılıyor. Bu ‘Çin Seddi’ne karşı bazı insan hakları gruplarının girişimleri var. Kısa bir süre önce de UN (Birleşmiş Milletler) Çin’in, insanlarını iletişim kurmaktan ve muhalefet hakkından alıkoyduğunu açıklamıştı.

(Ed: Liu Ruisheng'in talihsiz açıklaması tarifsiz bir şaşkınlık veriyor. Aynı zamanda araştırmanın nasıl bir baskı altında hükümeti haklı çıkarmaya çalıştığının da en iyi göstergesi.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun