Yaşam Tarzı İnternet 22 MART 2012 / 11:47

Chrome ilk kez IE'yi geride bıraktı

StatCounter’ın açıklamasına göre, Google’ın Chrome web tarayıcısı geçtiğimiz Pazar günü ilk kez küresel olarak Microsoft’un Internet Explorer’ını geçti.StatCounter yöneticisi Aodhan Cullen’ın Reuters’e verdiği bilgiye göre, bu tek günlük başarı önemli bir dönüm noktası. Çünkü hafta sonlarında insanlar web tarayıcısı seçmekte özgürler ve birçoğu da IE yerine Chrome’u tercih ediyor. StatCounter’ın istatistikleri aylık bazda 3 milyondan fazla web sitesinde 15 milyardan fazla sayfa bakışını baz alıyor.

18 Mart tarihinde tüm web işlemlerinde Chrome’un kullanım yüzdesi yüzde 32,7 olurken Explorer’ın payı yüzde 32,5 oldu. Kişiler Pazartesi günü ofislerine döndükleri zaman ise Explorer’ın payı yüzde 35’e yükselirken, Chrome’un payı yüzde 30’a geriledi.

Cullen’a göre, uzun vadede Chrome, tarayıcı savaşlarında ön sıraya geçebilir. Kişisel bilgisayarlarda genellikle Windows tercih eden kullanıcılar artık doğrudan Internet Explorer'ı kullanmıyor. Chrome özellikle düşük performanslı cihazlarda gösterdiği performans nedeniyle  tercih ediliyor.

Aylık bazda Chrome’un pazardaki payı Mart ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17’den yüzde 31’e yükselirken, Explorer ise aynı dönemde yüzde 45’ten yüzde 35’e geriledi. Avrupa’da popüler olan Firefox’un global pazar payı ise yüzde 25 seviyesinde. Apple’ın Safari tarayıcısı yüzde 7’lerde iken, Opera da yüzde 2’lik pazar payı ile sıralamada beşinci.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun