Yaşam Tarzı İnternet 09 HAZİRAN 2011 / 11:43

Chrome 12 "Oyun tarayıcısı" olacak

3D özelliğiyle Chrome 12 "Oyun tarayıcısı" olacak

Google, Chrome internet tarayıcısının 12. sürüm güncellemesini kullanıma sundu. Bu yeni yapı güvenlik ve 3 boyutlu görüntülemeye dair önemli güncelleştirmeler içeriyor.Chrome’daki önceki yenilemeler göz önüne alındığında, 12. sürümde en çok öne çıkan özellik güvenlik. Ekran arkasından koruma yapısı ‘Safe Browsing’ artık kullanıcıları tehlikeli dosyalar yüklemeleri konusunda da uyarabilecek. Ancak bu yapı şu anda sadece Windows işletim sistemine dair .exe dosyalarına uygulanabiliyor. Mac ve Linux kullanıcılarının ise bu konuda biraz daha beklemesi gerekiyor.

Yeni özellik, Google’ın toparladığı ve sitenin arama robotlarıyla yenilenen zararlı site veri tabanına dayanıyor. Bu ilk Chrome’dan beri, kötü siteleri ziyaret eden kullanıcıları uyarmak için kullanılıyor ve Google arama sonuçlarında siteler tanımlanıyordu. Bu yeni çalışmayla sistem ilk kez dosya yüklemelerine de uyarlanmış oldu.

Flash artık daha güvenli

Yeni Chrome’un bir diğer yeniliği de Google Chrome içinde ‘Adobe Flash Locally Stored Objects’ unsurlarını silebilmek. Bunlar Flash çerezleri veya Flash tabanlı oyunlarda elde ettiğiniz skor gibi veriler olarak tanınıyor. Bazı siteler de kullanıcıları takip etmek için Flash çerezleri kullanıyor. Google bu yeni çalışmayı Adobe ile birlikte gerçekleştirdi ve bu iş için yeni bir uygulama programcı arabirimi geliştirdi. Bu sistem aslında tüm web tarayıcıları için uygun, ama kutudan çıkmış haliyle ilk kullanan Chrome oldu.

Tarayıcı artık bir oyun platformunda dönüşecek

Güvenlik başlığında güncellemeler biraz geri planda gibi görünebilir. Ama yeni 3D çağlayan tarzında destek daha çok göze çarpıyor. Bu yapı, doğru siteleri ziyaret etme imkanı veriyor. Aardman Stüdyolarının ‘Shaun the Sheep’ demosu buna iyi bir örnek. Bu yeni özellik, web geliştiricilere kolayca görsel, metin ve hatta 3D alana video koyma ve kullanıcılara da bunları işleme imkanı veriyor. Grafiksel açıdan işin zor tarafı böylece grafik işleme birimine (GPU) yükleniyor, yani bilgisayarın işlemcisi zorlanmıyor. 3D CSS, Chrome’u 'web tarayıcı tabanlı oyun’ yapısına daha açık hale getiriyor. Adres satırının kaldırılması ise Chrome 12’de yer alan bir özellik değil.

Chrome 12, 11. sürümünün yayınlanmasından sadece altı hafta sonra kullanıma sunuldu. Bu, Google’ın ‘erken yayınla, sık yayınla’ stratejisinin, web teknolojilerini agresif bir biçimde ilerletme taktiğinin bir parçası. Google son olarak yaptığı açıklamada 1 Ağustos itibariyle Google Docs ve Gmail gibi uygulamalara desteği keseceği veya en azından azaltacağını duyurmuştu. Google ayrıca bunları ‘eski web tarayıcıları’ olarak tanımlamıştı.
ETİKETLER : chrome Google google chrome
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun