Yaşam Tarzı İnternet 14 EYLÜL 2013 / 15:28

"Casusluk toplumumuzun doğasında var"

Google’ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt, NSA’in Facebook, Yahoo ve Google gibi ABD’li teknoloji devi şirketleri ile anlaşma yaparak vatandaşların kişisel bilgilerini hükümetin kullanımına açtığı yönündeki belgelerin ortaya çıkmasının ardından geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı.Hükümetlerin daha şeffaf olması gerektiğini belirten Schmidt, yine de gerçekleşen casusluk operasyonları ile ilgili kesin bir yargıda bulunmak istemediğini söyledi. New York’ta düzenlenen New America Foundation toplantısında konuşan Eric Schmidt, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) yürüttüğü casusluk operasyonları konusunda toplumsal tartışma yapmanın zamanının geldiğini belirtti ve şu değerlendirmeler bulundu:
“Yıllardır casusluk ve izleme faaliyetleri yapılıyor. Fakat ben bu konuda kesin bir yargıda bulunmak istemiyorum. Casusluk toplumumuzun doğasında var.”

Google’ın, NSA’in yürüttüğü casusluk faaliyetlerinin ardından skandalda adı geçen diğer teknoloji şirketleriyle birlikte Amerikan Hükümeti’ne konuyla ilgili daha fazla şeffaflık ve ABD Yabancı İstihbarat Denetmele Mahkemesi’ne (Fisa)de izleme faaliyetleriyle ilgili daha detaylı bilgi paylaşmaları konusunda baskı yaptıklarını da hatırlatan Schmidt, NSA’in kullandığı PRISM (PRİZMA) adlı programın Google’ın sunucularına herhangi bir erişimi olmadığını belirtti.

NSA’in izleme faaliyetlerini nasıl yürüttüğünü tartışmanın meşru olduğunu söyleyen Eric Schmidt, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Her birimiz kendimize şu soruyu sormalıyız: ‘Bu istediğimiz bir şey mi?’ “

İnternet ülke bazında yönetilecek

2001 yılından beri Google çatısı altında olan Eric Schmidt, New America Foundation Başkanı Anne-Marie Slaughter ile düzenlenen panelde NSA skandalını tartışırken Edward Snowden’in ifşa ettiği belgelerin ardından internet kullanımı konusunda alınan aksiyonların ülke bazında alımına yol açacağını belirtti. Schmidt asıl tehlikenin ise uzun vadede ülkelerin birbirlerinden farklı olarak çeşitli şifreleme yöntemleri kullanması olacağını vurguladı.

Schmidt, coğrafyaların kendi içinde bölünerek ayrı bir şekilde yönetilmesi ve birbirleriyle herhangi bir fikir alışverişinde bulunmaması anlamına gelen “Balkanization” kavramına da değindi. İnternet konusundaki düzenlemelerin küresel çapta değil yerel olarak belirlenmesinden endişe duyduğunu söyleyen Schmidt, bu durumun internetin gelişmesi açısından sağlıklı bir yöntem olmayacağını belirtti.

Daha fazlası için http://www.theguardian.com/world/2013/sep/13/eric-schmidt-google-nsa-surveillance adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun