Yaşam Tarzı İnternet 19 MART 2012 / 09:05

Çanakkale Muharebeleri Twitter'da

Çanakkale Destanı Twitter'da

Çanakkale Muharebeleri, 1915’te gerçekleştiği gibi 274 gün boyunca Twitter üzerinden anlatılacak. Dünyada ilk olduğu belirtilen projeyle ilgili ilk Twitter mesajı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi.NTV Tarih'in, Çanakkale Savaşları'nı gün gün, saat saat Twitter üzerinden anlatacak ''Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaşı Günlüğü'' Projesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ilk tweet'i atmasıyla başladı.

Sadece Türkiye değil tüm dünya ilk defa Çanakkale muharebelerinde gün gün, saat saat ne olup bittiğini, nelerin nasıl yaşandığını öğrenecek. Zira Twitter mesajları hem Türkçe hem de İngilizce olarak atılacak.

1915’te yaşanan ve tarihi değiştiren hadiseler, 274 gün boyunca, meydana geldiği saatten tam 97 yıl sonra yendien yazılıyor. Çanakkale cephesinde gerek Türk gerek İtilaf devletleri tarafında yaşanan gelişmeler, bir bir bugüne aktarılıyor.

Ortaya çıkacak bu büyük veritabanı, artık bütün zamanlar için, tüm insanların, karşılıksız hizmetinde olacak. Tarihe yazılan Çanakkale, bir kez daha, araştırmayla, bilgiyle, bilimle ve herkes tarafından ulaşılabilir, anlaşılabilir şekliyle belleklerde çok daha özel bir yer tutacak.Savaş Günlüğü ile neler hedefleniyor?

“Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaş Günlüğü” projesi, 1915’teki muharebeler sırasında cephede meydana gelen tüm olayları, tam 97 yıl sonra, gerçekleştiği saatte izleyicilere sunmayı amaçlıyor. Adeta zaman tüneliyle 1915 yılına, Gelibolu Yarımadası’nın üzerine giden NTV Tarih, tanıkların gördüğü ve anlattığı tüm hadiseleri anında bugüne aktaracak. Bu gelişmeler, hem Türk, hem İtilaf Devletleri tarafındaki tüm hadiseleri kapsayacak.

Nerede ve nasıl gerçekleşecek?

Proje esas olarak Twitter üzerinde twitter.com/Canakkale_Canli ve twitter.com/Gallipoli_Live sayfalarında eşzamanlı Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleşecek. Şu anda Türkçe yayın yapılan Twitter sayfasında 13 binin üzerinde takipçiye ulaşıldı. İngilizce yayın yapan hesap ise henüz bin barajını aştı.

Proje, Cumhurbaşkaı Gül'ün, ''Çanakkale savaşları acılardan ders alınarak barışa ulaşmanın güzel bir örneği. Şehitlerimizin ruhu şad olsun'' mesajıyla saat 11.00'de başladı.

Proje, 9 Ocak 2013 tarihinde, İngilizlerin Gelibolu’yu terkettiği, Çanakkale cephesinde kesin zaferin kazanıldığı günün 97. yıldönümüne kadar, yani toplam 274 gün sürecek.

Twitter’in mantığı gereği, olaylar o an meydana geldiği ve dışardan görüldüğü şekliyle, 140 karakteri geçmeyecek şekilde nakledilecek. Dışardan görülmeyen, karargahlarda, komuta merkezlerinde ve diplomatik çevrelerde gelişen hadiseler, her günün sonunda, cephedeki gelişmelerle birlikte ele alınarak ayrı bir web sitesinde değerlendirilecek.

Kimler, nasıl çalışacak?

Proje araştırma ekibi, Çanakkale muharebeleri üzerine harp tarihi uzmanlarından Şahin Aldoğan ve Bill Sellars’dan oluşuyor. Bu zorlu araştırma sürecinde, sadece yerli ve yabancı resmî, gayrıresmî tarihlerde yer alan olaylar ve onların meydana geldiği saatler teyit edilip karşılaştırılmayacak; aynı zamanda yayımlanmış tüm yerli ve yabancı günlük ve hatıralar da tek tek elden geçirilecek Onlardan gelen bilgiler, NTV Tarih Yayın Yönetmeni ve Çanakkale muharebeleri askerî tarih uzmanı Gürsel Göncü tarafından yayına hazır hale getirilecek.

274 gün boyunca saat saat verilecek tüm olaylar, Çanakkale muharebelerine ilişkin şimdiye kadar dünyada biraraya getirilmemiş bir veri tabanı oluşturacak. İlköğretim öğrencilerinden üniversite mensuplarına, tarihçilerden araştırmacılara, kurumlardan bireylere kadar, yerli yabancı herkes için, olağanüstü, yeni ve heyecan verici bir kaynak ve bellek oluşacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun