Yaşam Tarzı İnternet 08 MART 2012 / 15:55

Çalışan kadınlar ofiste şiddete maruz kalabiliyor

İş hayatında kadına şiddet oranı yüzde 41

Türkiye’de önüne geçilmesi gereken en büyük toplumsal sorunlardan biri kadına şiddet. Bu konuda, Yenibiris.com tarafından çalışan kadınlar arasında gerçekleştirilen anket sonucu çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. 1583 kişinin katıldığı ankete göre, iş hayatının herhangi bir döneminde şiddet içerikli davranışlara birden çok defa maruz kalan kadınların oranı yüzde 41 olarak çıktı. Bu tip şiddet olaylarına bir kez maruz kalan kadınların oranı ise yüzde 31. Şiddete hiç maruz kalmadığını belirtenlerin oranı ise sadece yüzde 28.

Bu rakamların ardından maruz kalınan şiddet türlerinden söz etmek gerekirse, iş hayatında en sık karşılaşılan şiddet türü olarak yüzde 78 oranla hakaret ve aşağılama geliyor. Sözlü ve fiziksel tacize uğrayanların oranı yüzde 11, tehditle karşılaşma oranı ise yüzde 10 olarak belirtildi. Dayak ve yaralama ile karşılaşan kadınların oranı yüzde 1 olarak açıklandı.

Bu tarz şiddet ve taciz olaylarına karşı kadınların yüzde 22’lik bölümü ekonomik durumlarından dolayı tepkisiz kalmayı tercih ederken, yüzde 24’lük kesim tepkilerini dava açarak gösteriyorlar. Yönetici ve genel müdüre şikayet ederek sorunlarını çözmeye çalışanların oranı yüzde 17 olurken, tepkilerini işten istifa ederek gösterenlerin oranı yüzde 15 oranında.

Durumu yönetici ve patronlarına bildiren kadınların yüzde 29’u patronları tarafından kaale alınmazken, yüzde 28’lik kesim patronların şiddet uygulayan kişileri işten çıkarttığını belirttiler.

Konuya değinen Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, Türkiye’de 80’li yıllardan itibaren kadınların çalışma hayatına girişinin hızlandığını söylerken, bu hızın devam etmesi ve kadınların iş hayatında söz sahibi olabilmesi için iş ortamlarımda kadınlara yönelik her türlü şiddetin tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun