Yaşam Tarzı İnternet 12 ARALIK 2012 / 11:42

Bulut alarmı: Senkronizasyon sorunu Google hizmetlerini bitirdi

Senkronizasyon sorunu Google hizmetlerini bitirdi

Bu hafta başında gerçekleşen kesintiyle ilgili açıklamada bulunan Google, sebebin Google Sync olduğunu söyledi. Bu durum etkilenen diğer servisler de göz önünde bulundurulduğunda bulutun güvenilirliğini sorgulatıyor.Biliyorsunuz bu hafta başında başta Gmail olmak üzere Google’ın bazı servisleri kullanılamaz duruma geldi. Yaklaşık 1 saat kadar süren kesintiyi kabul eden Google, kesintinin sebebinin senkronizasyon uygulaması Google Sync olduğunu duyurdu ve soru işaretleri oluşmaya başladı.

Kesinti süresince Gmail’in yanı sıra Google’ın depolama hizmeti verdiği Drive ve internet tarayıcısı Chrome da çalışmadı. Bu durum bireysel kullanıcıların sosyal medyadaki tepkisiyle kısa sürede ortaya çıktı ve konu çığ gibi büyüdü. Ancak esas düşünülmesi gereken bulut üzerinden sağlanan hizmetlere bel bağlayan işletmelerin durumu.

Chrome kullanıcılarının her bilgisayarda aynı ayarları kullanmasını sağlayan Sync hizmetinin verdiği hata nedeniyle önce Chrome’da başlayan hatanın diğer Google hizmetlerine sıçradığı bilgisi verildi.

İşletmeler buluta nasıl güvenecek?

Bu durum kurumsal kullanıcıların başını ağratabilecek potansiyel kesintilere de göz kırpıyor. Zira bulut üzerindeki karmaşık sistemler, Google’ın tarayıcısı üzerindeki sorunun diğer hizmetlere bulaşmasına sebep oldu. Peki ya bu durum süreklilik arz ederek bulutun sürekliliğini ortadan kaldırırsa?

"Yaklaşık yarım saatte çözülen bir sorunu çok da büyütmeye gerek yok" diye düşünebilir belki ama dünyanın en büyük bulut sağlayıcılarından Google’ın bile başa çıkamadığı karmaşık bulut yapısı, ilerisi için alarm veriyor. Belki bir bulut hizmeti bir süre kesintiye uğrayabilir ancak bunun elimizdeki makinede yüklü olan uygulamaları da etkilemesi, makinede kurulu tarayıcının iflas etmesine sebep olması çok daha tehlikeli görünüyor.

Bulut bilişimin faydaları yadsınamaz gerçeklerden oluşuyor. Ancak Google bile uygulamaları arasındaki bağlantılar nedeniyle kesintiler yaşayabiliyorsa, kurumlar için buluta güvenmek daha da zorlaşacak. Bulut üzerinden hizmet sağlayanların yazılım yerleşimlerine oldukça dikkat etmesi gerekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun