Yaşam Tarzı İnternet 22 AĞUSTOS 2011 / 10:58

Bugün 22 Ağustos: İnternet filtresi teste başlıyor

Bugün 22 Ağustos: İnternet filtresi testi başlıyor

Tartışmalara neden olan internette filtre uygulaması bugün test yayınına başlıyor. Kullanıcılar “aile” ya da “çocuk” profilini seçebilecek. Hizmetten yaralanmak istemeyenlerin binlerce yasaklı site bulunan 'mevcut durumu' ise devam edecek.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Güvenli İnternet Hizmeti” adını verdiği filtreleme uygulamasının denenmesine bugün başlanıyor. Kamuoyunda tartışmalara ve protestolara neden olan uygulama tercihe bağlı olacak. İnternet servis sağlayıcıları, bu hizmeti tercih eden abonelere, ''çocuk'' ve ''aile'' profili olmak üzere iki farklı profil şeklinde sunacak.

İstanbul’da gerçekleştirilen son toplantıda BTK Başkanı Tayfun Acarer, deneme süresine girilen 22 Ağustos’ta, abonelerin tamamının güvenli internet hizmetini alamayacağını belirtmişti. Buna gerekçe olarak da internet servis sağlayıcıların hazır olmaması ve uygulamanın henüz çok yeni olması gösterilmişti.

İnternet kullanıcılarını neler bekliyor?

Hizmet devreye alındığı zaman aboneler, buna yönelik taleplerini hizmet aldığı işletmeciye abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında, çağrı merkezi veya internet sitesi aracılığıyla bildirebilecek ve bu hizmeti ücretsiz sunacak.

İnternet servis sağlayıcıları tarafından abonelere verilecek kullanıcı adı ve şifre ile Profil Düzenleme İnternet Sayfası'ndan profiller arasında geçiş yapılabilecek veya ''hizmet'' devre dışı bırakılabilecek. Profilleri nedeniyle engellenen internet sitelerine erişmek isteyen aboneler, işletmeciler tarafından tasarlanacak olan Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfası'na yönlendirilecek.

Güvenli İnternet Hizmetinin kapsamında engellenen internet sitelerinin listelerinin oluşturulmasına ilişkin kriterler, Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu tarafından tespit edilecek.

Sitelerin kaderi tamamı devlet tarafından belirlenen 11 kişinin elinde olacak

Kurul, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda 11 üyeden oluşacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 3, İnternet Kurulundan 2, BTK'dan 2 ve psikoloji, pedagoji, sosyoloji ile diğer ilişkili alanlarda uzmanlığı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından teklif edilecek 8 kişi arasından BTK tarafından seçilecek 4 üyeden oluşacak kurul, tespit ettiği ilkeler çerçevesinde engellenen sitelerin listelerini belirleyecek.

Kullanıcılar ve internet site sahipleri, internet sitelerinin uygulama kapsamında olup olmadığının değerlendirilmesi için BTK'ya başvuru yapabilecek ve itiraz edebilecek. İnternet servis sağlayıcıları geliştirdikleri yazılım ve donanım çözümlerini yedekli olarak kuracak.

Hizmetin 22 Kasım’da tamamen devreye girmesi hedefleniyor

İşletmeciler, gerekli tüm altyapı ve uygulama çalışmalarını test süreci başlamadan önce hazır hale getirecek. Test süreci, işletmeciler ile BTK arasında bugünden itibaren 22 Kasım kadar gerçekleştirilecek. Hizmet, 22 Kasım'dan itibaren sunulmaya başlayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun