Yaşam Tarzı İnternet 20 OCAK 2011 / 17:06

"Bu yıl içinde 1,78 milyon Facebook kullanıcısı ölecek!"

Facebook gerçekten 500 milyondan fazla aktif kullanıcıya mı sahip?Mark Zuckerberg belki bu habere biraz bozulacak ama 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu bilinen Facebook’un aktif üyelerinin büyük bir kısmı artık aktif olmayacak. Dijital planlama şirketi Entrustet, halihazırda aktif üye sayısı azalan Facebook’un geleceğine ilişkin bazı ilginç sonuçlar ortaya koydu.


Entrustet, ABD Hastalık Kontrol Merkezi’nden gelen ortalama ölüm oranlarıyla Facebook kullanıcı verilerini kıyaslamaya girişti ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre bu yıl içinde ABD’de yaklaşık 480 bin dünya çapında ise 1,78 milyon Facebook kullanıcısının ölmesi bekleniyor.


Bot şeklinde oluşturulan sahte hesaplar Facebook’un başını ağrıtacak


Ölmesi beklenen Facebook kullanıcılarının ötesinde, sahte hesaplara ilişkin de tuhaf sonuçlar da ortaya çıkan Entrustet verileri, ABD’deki 20-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 150’sinin Facebook üyesi olduğunu ve Facebook’taki hesapların bir kısmının sahte olduğunu ortaya koyuyor. Önümüzdeki yıllarda ise bu sahte hesapların işin içinden çıkılmaz bir hal alacağını ve kabaca Facebook’ta her on kullanıcıdan birinin sahte hesaplarla sosyal bot ya da müşterilerle iletişim kurmak adına markalara ait profiller olacağını ortaya koyuyor.


Hesapları otomatik olarak cevaplayan sosyal botların giderek artacağını gösteren veriler bir anlamda Facebook’un “gerçek” üye sayısı hakkında verilen bilgilerin abartıldığını vurguluyor.


Aktif kullanıcı kimdir?


Profilini güncellemese de siteye ayda en az bir kez giren kullanıcı aktif sayılıyor. Son 30 gün içinde siteye bir kez de olsa giriş yapmış kullanıcının aktif kabul edildiği Facebook’ta marka ve şirketlere ait profiller, aktif kullanıcıların sayfaları gibi kullanıcı sayfası değil de profil olarak kabul ediliyor. Ancak aktif anlamda kullanılmayan hesapları da üye sayısına dahil eden Facebook’un bunun için nasıl bir çözüm geliştireceği şimdilik belirsiz.Facebook öldükten sonra da unutturmuyor


Mezar ziyaretlerine Facebook ziyaretlerinin de ekleneceği bu sistem, bir anlamda ölen kişinin unutulmamasını sağlıyor. Ölen üyelerin hesaplarını saklamaya devam eden Facebook sisteminde, ölen üyeler için hatırlatma hesapları oluşturuluyor. Ölen üyelere özgü bu hesaplar yalnızca ölmüş kişinin yakınları ve arkadaşı tarafından takip edilmek üzere oluşturuluyor. Ancak hesapların kişinin öldüğünü ima eden hatırlatma özelliği kullanılmadığı sürece Facebook kullanıcıyı aktif saymaya devam ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun