Yaşam Tarzı İnternet 21 MART 2014 / 08:48

BTK'dan Twitter açıklaması: "İçerikleri kaldırmadılar, kapatıldı"

Yapılan açıklamada "Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle engelleme kararları verilmiştir" denildi.BTK'dan yapılan açıklamada mahkemece alınan kararlar doğrultusunda Twitter'dan ilgili içeriklerin çıkarılması istendiği belirtildi. Ancak Twitter'ın bu kararlara duyarsız kaldığı açıklandı. Ayrıca mahkeme kararına uyulması durumunda Twitter'ın yeniden açılacağı bilgisi de verildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, 5651 sayılı Kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürütmektedir. Vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verilmiştir. Bu kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşmış ve Başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması Twitter’dan istenmiştir. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır.

Yurtdışı merkezli sözkonusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter’a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür.

Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur