Yaşam Tarzı İnternet 15 AĞUSTOS 2013 / 15:03

Birleşmiş Milletler internet ve sosyal medyanın peşine düştü

Nefret söylemlerinin önüne geçmek için atılan adımlar internette dev bir sansürün habercisi olabilir.Cenevre’de bir araya gelen Birleşmiş Milletler komitesi internet ve sosyal medyada artan ırkçı nefret söylemleriyle mücadele edilmesi için çalışmaları ajandasına aldı. İnsan Hakları Ofisi’nden Flavia Pansieri’ye göre, dünya çapında nefret söylemlerinin kabul edilen bir tanımlaması olmadığı için bu tür söylemler artıyor.

Nefret söylemlerinin önüne geçilebilmesi ve bu tür söylemlerin başlamadan bitirilmesi için eğitimin bir araç olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Pansieri, kaliteli eğitimle birbirine karşı hoşgörülü toplumlar yaratılabileceğinin altını çizdi.

Sansür endişesi doğuyor

ABD’li avukat Jay Sekulow ise bu hamlenin Rusya tarafından yaptırıldığı görüşünü savunarak şunları söyledi:
“İnternetin kontrolünü ABD tabanlı girişimden alıp Birleşmiş Milletlere taşımak için Rusya’nın baskısı var. Bu tehlikeli güç oyunu Birleşmiş Milletlere benzeri görülmemiş bir güç verebilir. Ve sonunda buradan tek bir sonuç çıkar: Sansür.”

BM’nin hedefinin küresel çapta bir güçle internetin kontrol altına alınması olduğunu savunan Sekulow, üye ülkelerin internete erişime ve kullanımına saygı göstermesi gerektiğini, uluslar arası işbirlikleriyle internetin gelişiminin sürdürülmesi için çalışılması gerektiğini ifade etti.

ABD'nin tüm dünyadan istihbarat verileri elde ettiğinin belgelendiği şu günlerde internetin küresel bir filtreye tabi tutulması fikri endişe yaratıyor. Peki gerçekten internet bağımsız, sadece kullanıcılara ait bir alan olarak kalabilir mi?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun