Yaşam Tarzı İnternet 17 MAYIS 2011 / 08:43

Bing ve Facebook Google’ın üstesinden gelmek için güçlerini birleştirdi

Bing ve Facebook güçlerini Google'a karşı birleştirdi

Microsoft’un arama motoru Facebook üzerinden paylaşılan tavsiyeleri Google’da aradığınızda bulamayacağınız şekilde karşınıza getiriyor. İki dev şirket Google'ın hegemonyasına son vermeye çalışıyor.Microsoft’un son dönemde yeniden dünyanın en dominant şirketlerinden biri olabileceğini hatırlaması üzerine çok farklı alanlarda aynı zamanda hamleler gerçekleştiriyor. Akıllı telefon pazarı için dünyanın en fazla telefon üreten şirketi Nokia ile anlaşan Microsoft, Sykpe’yi 8,5 milyar dolara satın alarak internet üzerinden iletişim konusunda ne kadar agresif bir büyüme politikası izlediğini gösterdi.

Google’ın arama motoru konusunda vazgeçilmez olmasıyla elde ettiği şöhretinin de gerisinde kalmak istemeyen Microsoft, kendi arama motoru için özel geliştirmelerle kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyor. 600 milyon kullanıcısıyla son dönem internetinin en dominant şirketi olan Facebook ile anlaşan Bing, kullanıcıların Google’da bulamayacağı Facebook tavsiyelerini sayfalarına taşıyor.

Örneğin, bir kullanıcı Bing’in standart sıralama sisteminde dört ya da beşinci sayfada görebileceği bir aramayı, Facebook hesabıyla giriş yaptığı takdirde Facebook arkadaşlarının “beğen” butonuna bastığı siteleri ilk sayfada görebiliyor.

Ayrıca Bing kullanıcılar Facebook hesabıyla giriş yapmasa da dev sosyal paylaşım sitesinden gelen geri bildirimleri kullanacak. Bu sayede 600 milyon kullanıcının her beğendiği sayfa Bing’te daha yukarılara tırmanabilecek.

Aramalara “arkadaş etkisi” geliyor

Microsoft’un aramadan sorumlu yöneticisi Yusuf Mendi, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Bing, güvendiğiniz arkadaşlarınızın fikirlerini alarak aramalara ‘arkadaş etkisini’ getiriyor. Böylece arama motorunda Web’in kolektif IQ’su kullanıyor.”

Bing, Facebook’tan başka özellikler de alıyor. Microsoft’un arama motorunu kullanan internet alışverişçileri arkadaşları ve ailesinden fikir alabilmek için doğrudan Facebook hesabı üzerinden ürünler ve servislerle ilgili bağlantıları gönderebilecek. Bu bütünleşmenin sonraki safhasında indirim sağlanan ürün ve servislerle ilgili bildirimlerin doğrudan Facebook hesabına yansıtılması hedefleniyor.

Google’a karşı ittifak kuruldu

Bundan yedi ay önce Microsoft ve Facebook bir araya gelerek yeni projeler geliştireceğini açıklamıştı. İki dev şirket, şu anda internetin en fazla kâr eden şirketi olan Google’ın reklam payından çalmak istiyor.

Tüm internet aramalarının üçte ikisini elinde bulunduran Google da sosyal ağlarla bütünleşerek arama sayfasını daha kişisel hale getirmeye çalışıyor. Ancak Facebook, büyük bir rakip olarak gördüğü Google’ın önüne setler çekiyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook’un Google’ı medyada kötü göstermesi için bir PR şirketiyle anlaştığı ortaya çıkmıştı.

Microsoft da arama motorlarının gücünü bildiği için bu alandaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Yahoo’nun altyapısını da Bing üzerinden sağlama konusunda anlaşan Microsoft, sosyal ağların yardımıyla reklam gelirlerini artırmaya çalışıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun