Yaşam Tarzı İnternet 04 TEMMUZ 2011 / 15:25

Belarus’ta sosyal medya yasaklandı

Beyaz Rusya'da sosyal medyaya erişim artık yasak

Belarus hükümeti karşıt gösterilerden duyduğu endişe nedeniyle resmi tatil olan günde Facebook, Twitter ve yerel sosyal medya sitelerini engelledi.Belarus’un başkenti Minsk’de binlerce polis ve özel gücün protestoları önlemek için konuşlandığı sokaklarda toplanacak binlere önlem olarak sosyal medya siteleri de kapatıldı.

Bölgeden aktarılan bilgilere göre karşıt görüşlü aktivistler susturulmaya çalışılırken, KGB’nin de devreye girerek protestoların önlenmeye çalışıldığı ifade edildi. Belarus Başkanı Alexander Lukashenko, protestoların halkın düzenini bozmak ve bağımsızlık başarısına gölge düşürmek olduğunu aktardı.

Belarus 1944’te Nazi işgalinden kurtulmanın yıl dönümünü kutluyor. Lukashenko asker üniforması giyerken 6 yaşındaki oğluna dahi askeri üniforma giydirdi.

Çevre ülkelerden baskı geliyor

Doğu Avrupa ülkesi Rusya ve Avrupa Birliği’nin (AB) baskısı altında bulunuyor. Moskova, Belarus ekonomisindeki çalkantılı dönemlerde verdiği krediler sayesinde ülkedeki ekonomi üzerinde baskı sağlıyor. AB de Lukashenko’nun muhaliflere daha fazla baskı kurması durumunda yaptırımlara gidebileceğini ortaya koyuyor.

Belarus’ta yayın yapan Rusya devlet kanalı Belaruslu protestocuları destekleyen yayınlara imza atarken tavrını açıkça gösteriyor.

Sosyal medya üzerinden binlerce kişi örgütlendi

Kendilerine “Sosyal Ağlarla Devrim” adını veren muhalif grup internet üzerinden yarattığı etkinliklerle 30 şehirde protestoları organize etti. Binlerce kişi ellerinde hiçbir döviz bulundurmadan sessizce yürüyüş gerçekleştirdi.

Cumartesiden bu yana Belarus’ta VKontakte isimli Facebook benzeri sitenin de aralarında bulunduğu sosyal medya siteleri engellendi. Bunun yanında yüzlerce göstericinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Siteler engellenerek Pazar günü gerçekleşecek resmi törenler sırasında gerçekleşmesi olası protestoların önüne geçilmeye çalışıldı. Yine de yaklaşık 800 kişi toplanmayı başardı. Polisin sert müdahalesinin olduğu göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale edildi. Müdahale edilen göstericilerin ellerinde yine döviz bulunmazken sadece alkışlarla protesto gerçekleştirildi.

Sokaklara dökülen halk, Lukashenko'nun diktatör olduğunu iddia ediyor ve görevi bırakmasını istiyor.
YORUMLAR
Can 04 TEMMUZ 2011 / 20:11 0 0
22 Ağustos' tan sonra Belarus yerine Türkiye olacak haber başlığı lakin biz bu haberi internetten okuyamayacağız!
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun