Yaşam Tarzı İnternet 26 MAYIS 2013 / 12:04

Behzat Ç. sosyal medyanın en çok konuşulanı oldu

Sosyal medya bu sezon yayın hayatına son verecek olan dizilerden Behzat Ç, Kuzey Güney ve İşler Güçler'i konuştu. Behzat Ç yüzde 49 ile en çok konuşulan oldu.Behzat Ç son bölümüyle izleyenlerine veda ederken Kuzey Güney ve İşler Güçler de bu sezon yapacakları finalle sevenlerine veda ediyor. Proline Bilişim tarafından geliştirilen ve sosyal medyada konuşulanları anlamlandırarak analiz eden Online Müşteri İlişkileri Yönetimi Platformu MeaMinds, 1 – 20 Mayıs tarihleri arasında Facebook, Twitter, YouTube ve Google + gibi mecralarda diziler hakkında söylenenleri masaya yatırdı.

Erdal Beşikçioğlu’nun başrolünde yer aldığı ve kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin en çok sevilen dizileri arasına giren Behzat Ç, sosyal medya mecralarında toplamda 1885 adet konuşulma içerisinde yüzde 49’luk pay sahibi olarak en çok konuşulan dizi oldu. Final sezonunda bulunan diğer iki diziden Kuzey Güney yüzde 26, İşler Güçler ise yüzde 25 orana sahip oldu. Kullanıcıların Facebook, Twitter, YouTube ve Google +’da yaptıkları konuşmaların 324’ü cep telefonundan 1561’i ise bilgisayardan gerçekleşti.

Proline’ın Türk mühendisleri tarafından hazırlanan MeaMinds platformu Twitter ve Facebook gibi sosyal medya mecralarında tüketicilerin markalar, kurumlar ya da olaylar hakkında yazdığı milyonlarca içeriği olumlu, olumsuz ya da nötr olarak anlamlandırabiliyor. 1 – 20 Mayıs tarihleri arasında veda eden diziler hakkındaki konuşmalar da bu açıdan anlamlandırıldı. Her üç dizi için de yapılan konuşmaların büyük çoğunluğu olumlu ve nötr anlamlar içeriyor. Behzat Ç hakkındaki 200 yorum olumsuz olurken, Kuzey Güney ve İşler Güçler dizileri için yapılan olumsuz yorumlar 100’ün altında.

Twitter’da en çok retweed edilen yorumlar

@aykutaras: Behzat Ç’yi ayda bir sinema filmi olarak sunalım sansürdü bipti uğraşmayalım.

@beyzaatunca: Kuzey Güney’in evlenme teklifi sahnesini izledikçe hala bir garip oluyorum.

@FurKan_ARD: İlk defa güldürmedin be Ahmet Kural!
ETİKETLER : Proline sosyal medya