Yaşam Tarzı İnternet 05 EKİM 2012 / 16:21

Banka kartıyla internetten alışveriş devri başlıyor

Banka kartıyla internetten alışveriş devri başlıyor

Türkiye’nin en etkili internet konferansı Webrazzi Summit 2012'de konuşan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, 8 Ekim Pazartesi günü itibariyle online alışverişte kredi kartının yanı sıra banka kartlarının da kullanılabileceği müjdesini verdi. Türkiye ve dünyadaki internet gelişmelerini inceleyerek analiz eden alanının önemli adreslerinden biri olan Webrazzi’nin, Nokta ve Turkcell ana sponsorluğunda düzenlediği Webrazzi Summit 2012 yoğun bir katılımla gerçekleşti. Facebook, LinkedIn, Zynga, Gilt, Socialbakers gibi farklı alanlarda büyük başarılar elde etmiş girişimleri kapsayan etkinlik, toplam 66 konuşmacıyla online oyun, dijital pazarlama, sosyal medya ve melek yatırım gibi dijital dünyanın önemli konularını gündeme taşıdı.

Webrazzi Summit 2012, Webrazzi.com’un Kurucusu Arda Kutsal ve Nokta CEO’su Tümay Asena’nın konuşmasıyla başladı. Kullanıcıların internette geçirdiği zamanın ve internette yapılan harcamaların ciddi ölçüde arttığına ve bu doğrultuda da internet ekosisteminin de her geçen gün büyüdüğüne dikkat çeken Asena, “Reklamverene anında ölçümleme imkanı veren internet reklamcılığı çift haneli artış gösterdi. Ancak Türkiye’nin ilk 500 şirketinin sadece yüzde 25’i internette reklam vermeyi tercih ediyor. İnternet reklamcılığı önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaşacak” dedi.

90 milyon banka kartı online alışverişe dahil oluyor

Etkinlikte konuşma yapan BKM Genel Müdürü Soner Canko, her geçen kart kullanımının arttığını; şu an Türkiye’de 55 milyon civarında kredi kartı ve 90 milyon civarında banka kartı olduğunu ifade etti.

Dual geçiş uygulamasının başlamasıyla banka kartlarının da artık online alışverişte kullanılabileceğini söyleyen Canko, “Bu gelişmenin online alışveriş dünyasına hareketlilik getireceğini ve Türkiye e-ticaret pazarının hızlı büyümesine katkı sağlayacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Perakende sektörünü büyütmek e-ticaret sitelerinin işiDoğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner “E-ticaret sitelerinin sadece internetteki satışları değil, perakendedeki satışları dikkate alarak büyüme planları yapmaları gerekiyor. Perakende sektörüne canlılık getirecek olan da yine e-ticaret siteleridir.”dedi.

Hanzade Doğan Boyner sözlerine “Doğan Online olarak ciromuzun 2012 yılı sonuna kadar 1 milyar TL civarında olacağını tahmin ediyoruz. 2013 yılı hedefimiz ise yüzde 40 büyüme.” diyerek devam etti.

Türkiye’de e-ticaret sektörü 5 katına çıkabilir

Felicis Ventures Kurucusu, melek yatırımcı Aydın Şenkut, Amerika’yla kıyaslandığında, Türkiye’de e-ticaret sektörünün gelişime açık olduğunu ve sektörün şu anki hacminin 5 katına çıkana kadar büyümesini sürdüreceğini ifade etti.

Şenkut, geleceğin okuryazarlığının bilgisayar kullanımı olduğunu söyleyerek, internet alanında çalışacak yetenekler yetiştirmenin ve eğitimin büyük önem taşıdığına da dikkat çekti.

Mubi’nin başarılı Türkiye modeli diğer ülkelere örnek olacak

Mubi.com’un Kurucusu Efe Çakarel Türkiye’deki internet pazarının, Brezilya, Çin, Rusya ve Hindistan’dan sonra Güney Kore ve Meksika gibi ülkelerle birlikte dikkat çeken bir ülke olduğunu belirtti. İnternetin daha çok eğlence amaçlı kullanıldığını ifade eden Çakarel, beş ay önce Türkiye’de başlattığı Mubi üyelik sisteminin çok başarılı olduğunu ve Türkiye modelinin önümüzdeki dönemde diğer ülkeler için de örnek teşkil edeceğini söyledi.

Zengin içeriğiyle internet dünyasına yön veren Webrazzi Summit, katılımcılara uluslararası düzeyde yeni iş bağlantıları kurma ve sektör profesyonelleriyle diyalog kurma şansı da tanıyor. Etkinlik boyunca internet üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak canlı yayınlanan Webrazzi Summit 2012’de yer alan konuşmacılar ve konuşmalarla ilgili ayrıntılı bilgi ve video kayıtlarına www.webrazzi.com adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun