Yaşam Tarzı İnternet 20 NİSAN 2014 / 10:27

Bakan Elvan: "www yerine ttt kurarız"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medyanın uluslararası hukuk kurallarına kavuşmaması durumunda, Türkiye’nin kendi alan adresini oluşturmayı düşünebileceğini söyledi.Bakan Elvan, sosyal medya ile ilgili, ülkeleri ve şirketleri bağlayıcı kuralları içeren uluslararası bir konvansiyon kurulması gerektiğini söyledi ve ekledi:
“www yerine ttt kurarız.”

Bakan Elvan sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Sosyal medyanın denetimsizliğini gidermek için uluslararası bir ortak konvansiyon oluşturulması durumunda, sorunlar da çözülecektir. Sosyal medyanın kaynak adresi sadece ABD şirketleri. Dolasıyla, Almanya ve Fransa’nın başını çektiği AB ülkelerinin de bundan kaynaklı sorunları var. Bu ülkelerin ABD ile sıkı görüşmeleri var.

“BM ilkeleri gibi sosyal medyanın da tek bir uluslararası kural metni olması gerekir. Aksi durumda, ülkeler daha güvenli olmaları nedeniyle kendi alan adreslerini oluşturabilirler. Bu uzun süreden beri tartışılıyor. 'www yerine ttt' gibi bir sistem kurulur. Türkiye ve diğer ülkeler kendi alan sistemlerini kurabilir. Bu ülkelerin internet sistemlerini birbirinden koparır. Ülkelerin birbirlerinin sistemlerine ulaşmaları zorlaşır. Bu tartışmalı bir konu.”

Daha sonra Lütfi Elvan'ın bu açıklaması üzerine Twitter'dan bir mesaj atan Avrupa Parlamentosu üyesi Andrew Duff, bakan için "idiot" (gerizekalı) ifadesini kullandı. Daha sonra bu ifadesini değiştiren Duff, attığı yeni Twitter mesajında, Elvan ile konuştuğunu ve kendisine www yerine ttt gelmeli gibi bir ifadesi olmadığını belirttiği aktardı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun