Yaşam Tarzı İnternet 20 NİSAN 2014 / 10:27

Bakan Elvan: "www yerine ttt kurarız"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medyanın uluslararası hukuk kurallarına kavuşmaması durumunda, Türkiye’nin kendi alan adresini oluşturmayı düşünebileceğini söyledi.Bakan Elvan, sosyal medya ile ilgili, ülkeleri ve şirketleri bağlayıcı kuralları içeren uluslararası bir konvansiyon kurulması gerektiğini söyledi ve ekledi:
“www yerine ttt kurarız.”

Bakan Elvan sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Sosyal medyanın denetimsizliğini gidermek için uluslararası bir ortak konvansiyon oluşturulması durumunda, sorunlar da çözülecektir. Sosyal medyanın kaynak adresi sadece ABD şirketleri. Dolasıyla, Almanya ve Fransa’nın başını çektiği AB ülkelerinin de bundan kaynaklı sorunları var. Bu ülkelerin ABD ile sıkı görüşmeleri var.

“BM ilkeleri gibi sosyal medyanın da tek bir uluslararası kural metni olması gerekir. Aksi durumda, ülkeler daha güvenli olmaları nedeniyle kendi alan adreslerini oluşturabilirler. Bu uzun süreden beri tartışılıyor. 'www yerine ttt' gibi bir sistem kurulur. Türkiye ve diğer ülkeler kendi alan sistemlerini kurabilir. Bu ülkelerin internet sistemlerini birbirinden koparır. Ülkelerin birbirlerinin sistemlerine ulaşmaları zorlaşır. Bu tartışmalı bir konu.”

Daha sonra Lütfi Elvan'ın bu açıklaması üzerine Twitter'dan bir mesaj atan Avrupa Parlamentosu üyesi Andrew Duff, bakan için "idiot" (gerizekalı) ifadesini kullandı. Daha sonra bu ifadesini değiştiren Duff, attığı yeni Twitter mesajında, Elvan ile konuştuğunu ve kendisine www yerine ttt gelmeli gibi bir ifadesi olmadığını belirttiği aktardı.