Yaşam Tarzı İnternet 13 ŞUBAT 2014 / 10:27

Bakan Elvan: "Düzenleme AB ile uyumlu"

5651 Sayılı Kanun’da yapılan düzenleme ile ilgili kişisel bilgi güvenliğinin korunması ve sansür tartışmaları devam ederken,  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan konuyla ilgili düzenlemenin AB kararlarıyla tam uyumlu olduğunu vurgulayan bir basın açıklaması yaptı.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın 5651 Sayılı Kanun’da yapılan düzenleme ile ilgili basın açıklamasında, “Yer Sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisinin TİB tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını” ifade etti.

Bakan Elvan, “Mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişi güzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyeceğini” dile getirdi. Elvan’ın belirttiğine göre, trafik bilgileri olarak istenecek veriler;
- Arayan ve Aranan IP’ler,

- Arama tarihi ve saati.

Düzenleme AB kararıyla uyumlu

Trafik bilgileri ile ilgili bu düzenlemelerin Avrupa Birliği’nin 2006/24/EC kararı ile de tam uyumlu olduğunu hatırlatan Bakan Elvan, AB ülkelerinde de bu bilgilerin tutulduğunu, İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından da zaten bu bilgilerin ücretlendirme amacıyla kullanıldığını belirtti.

İkincil düzenlemeler yapılacak

Bakan Lütfi Elvan, bu konudaki detayların yapılacak ikincil düzenlemeler ile ortaya konacağını vurguladı. Bu çalışmalara BTK ile birlikte bütün İçerik, Yer ve Servis Sağlayıcıların da katılacağını belirten Elvan “ortak bir konsensüs sağlanarak en uygun mevzuatın hazırlanacağını” söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun