Yaşam Tarzı İnternet 12 ŞUBAT 2012 / 12:02

Avrupalılar 'internet sansürünü' protesto etti

Avrupalılar 'internet sansürünü' protesto etti

Binlerce insan Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Sözleşmesi'ne (ACTA) karşı “internet özgürlüğünü” savundu. Almanya anlaşmayı ‘şimdilik’ imzalamayacağını duyurdu.Geçtiğimiz hafta internet üzerinde web sitelerinin çökertilmesiyle başlayan protestolar sokağa taşındı. Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Sözleşmesi (Anti-Counterfeiting Trademark Agreement -ACTA) tüm Avrupa’da Gay Fawkes'ın son dönemde Anonymous havtivisk grubuyla gündeme gelen maskelerle protesto edildi.

Münih ve Berlin’de yoğunluk gösteren Almanya’daki protestolarda yaklaşık 41 bin kişi sokaklara döküldü. 27 Avrupa Birliği ülkesi ve diğer 10 ülkenin görüşmelerini devam ettirdiği sözleşme, aralarında Budapeşte, Bükreş, Bratislava, Prag, Paris, Varşova, Brüksel, Dublin, Sofya ve Viyana’nın da bulunduğu şehirlerde protestolara sahne oldu.

Protestolar nedeniyle şu ana kadar Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Almanya görüşmeleri dondurduğunu açıkladı.

Sofya’da yaklaşık 3 bin kişinin toplandığı gösterilerde, hükümetin görüşmeleri gizlice yürttüğü ve halka danışmadığı için “ACTA’ya hayır!” ve hükümet kastedilerek “Mafya” sloganları atıldı.

AB görüşmelerin gizli yürütülmediğini açıkladı

Avrupa Komisyonu, protestolarda iddia edildiği gibi görüşmelerin gizlice yürütülmediğini aktaran bir bildiri yayınladı. Yapılan açıklamada, hiç kimsenin bilgilere erişmesine engel yaratılmadığı belirtildi.Avrupa Komisyonu’nun web sitesinde tüm halkın görebileceği şekilde anlaşmanın tam metninin bulunduğu belirtilen açıklamada, hiç kimseye metinlerin tamamına erişim konusunda ayrıcalık sağlanmadığı vurgulandı.

ACTA geçtiğimiz yıl Tokyo’da, sahte ilaç ve diğer ürünlerin, ticarette sahteciliğin önüne geçilmesi için imzalanmıştı. Ancak anlaşmanın yasadışı indirme ve internette dosya paylaşımına da müdahale etmesi çevrimiçi özgürlüğün sınırlandığı iddiasını ortaya getirdi.

Protestolar özellikle Doğu Avrupa’da hızla yayıldı

Bükreş’teki protestolar sırasında konuşan programcı Monica Tepelus, “Artık kendimizi güvende hissetmiyoruz. Internet bizlerin özgürce hareket edebildiği nadir alanlardan biriydi” dedi.

ACTA karşıtı protestoların Doğu Avrupa’da daha hızlı yayıldığı görüldü. Protestocular görüşülen sözleşmeyi eski komünist rejimlerle karşılaştırdığı için tepkileri daha sert oldu. Tüm protestolardaki ortak kanı ise; telif hakları nedeniyle ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının kabul edilemez olduğu. Avrupa’daki gençler bir araya gelerek, “internet sansürünü durdurun” dedi.

ACTA nedir?

Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Sözleşmesi (Anti-Counterfeiting Trademark Agreement -ACTA), 22 Avrupa Birliği ülkesi ve AB’nin kendsinin de bulunduğu Büyük Britanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Maceristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, İspanya ve İsveç ülkelerinin imzaladığı bir anlaşma metni. Avrupa ülkeleri dışında Avustralya, Kanada, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Japonya, Singapur, Güney Kore, İsviçre ve ABD sözleşmede taraf oldu.

Yapılan anlaşma çerçevesinde fiziksel ve sayısal taklit ürünlere karşı işbirliğinde bulunulması öngörülüyor. İnternet servis sağlayıcılarında hükümetlerin isteği doğrultusunda engellemeler yapılmasını içeren anlaşmanın doğrudan paylaşım sitelerinin ve internetteki ifade özgürlüğünün önüne geçmesi bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun