Yaşam Tarzı İnternet 27 HAZİRAN 2012 / 16:55

Avrupa Şampiyonası'nda kupayı dolandırıcılar kazandı

Siber dolandırıcılar, UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası'na özel, sosyal mühendislik teknikleriyle hazırlanmış sahte bağlantılarla sosyal medya ve arama motorlarında dolanıyor. Trend Micro uzmanları tarafından yapılan analizde siber dolandırıcıların, hem hazırladıkların bağlantılara tıklayan kişilerin bilgileri üzerinden para kazandığını hem de reklam gösterim ücretlerinden gelir elde ettikleri ortaya çıktı. Trend Micro Analisti Paul Pajares’in verdiği bilgilere göre, www.uefa.com/uefaeuro/ bağlantısının benzerini üreten saldırganlar, sahte sitenin altına birçok zararlı yazılım ve Truva atı yerleştirdi.

Zararlı yazılım sisteme bir kez sızdığında, sahte bir antivirüs programı gibi davranarak bilgisayarın taranması ve aktif hale getirilmesini istediği görüldü. Sahte yazılımın aktivasyon sayfasına giden kullanıcılar, hassas verilerin sızdırılması için oluşturulmuş bir web sitesiyle karşılaştı. Bu site kullanıcıların online bankacılık işlemlerinde kullandıkları verileri çalmaya odaklanmış ZBOT/Zeus türü zararlı yazılımların bilgisayara sızmasına sebep oldu. Ayrıca, zararlı yazılımın web tarayıcılarını da kullanılamaz hale getirdiği tespit edildi.

Sahte maç yayın siteleri de tehlike saçıyor

Resmi internet sitesinin benzerini üretmenin yanı sıra, maç yayınları için oluşturdukları sahte siteler üzerinden de zararlı yazılımları bulaştırmaya devam ettiler. Arama motoruna “Portekiz Çek Cumhuriyeti Canlı İzle” yazanların karşısına, hemen ilk sayfada zararlı yazılım dolu bir internet sitesi çıktı. Bunun yanı sıra bu sayfalarda dönen reklamlar önemli bir “haksız kazanç” elde eden dolandırıcılar bu amaçlarına İtalya ve İngiltere arasında gerçekleşen müsabaka sırasında ulaştılar.Yapılan analizlerde göze çarpan bir diğer durum da, internet tarayıcısı Google Chrome’un resmi mağazası Chrome Web Store’da sahte bir eklenti oldu. Bu eklentiyi indiren kullanıcılar doğrudan sahte bir internet sitesine yönlendirildi. Tamamen reklam amacıyla kurulan bu sitede de dolandırıcılara ek gelir kapısı oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun