Yaşam Tarzı İnternet 15 HAZİRAN 2011 / 11:19

Askere sosyal medya uyarısı

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda dedikodu yapan İngiliz silahlı kuvvetleri üyelerine bir uyarı yapıldı ve dikkatsizce yapılan sohbetin hayatlara mâl olabileceği belirtildi.İngilizcesi ‘careless talk costs lives’ olan bu slogan, 70 yıl önce savaş dönemi posterlerini süsleyen sloganın 21’inci yüzyılda geri dönüştürülmüş hali gibi…

Financial Times’ın haberine göre, İngiltere Savunma Bakanlığı, bu amaçla YouTube’a bir dizi video gönderiyor, gerçek hayatta zarar vermek için teröristlerin, düşman güçlerin görünüşte masum online durum yenilemelerini tasvir ediyor. Çünkü askerler ve onların aileleri planlanmış operasyonlar, askerlerin hareketleri ve uçakların veya gemilerin bulundukları noktalar hakkında bilgileri ‘tweet’ atarken ve arkadaşları ile online sohbet ederken istemeden, farkında olmadan verebiliyor.

Bakanlık’a göre ise bu hata, İngiltere’nin düşmanlarına avantaj sağlayabilir. Bakanlık sözcüsü Tümgeneral John Lorimer, “İnsanlarımızın Twitter, Facebook, LinkedIn ve YouTube gibi siteleri kullanmasını elbette istiyoruz. Ama aynı zamanda onların, bu yapılarda çok fazla bilgi paylaşmanın riskleri konusunda bilinçli olmasını da istiyoruz. Çünkü internette sizi kimlerin takip ettiğini her zaman bilemezsiniz” dedi.

Bu mesajı desteklemek için en yeni iki YouTube videosunda, yüzünde maske olan bir terörist; Facebook kullanan ve oğlu da pilot olan bir kadınla çay içerken ve Foursquare’da bulundukları bölgeyi işaretledikten sonra bir gece kulübünde donanma subayları ile dans ederken gösteriliyor. Videolar bir hikaye kurgusu ile oluşturulacak ve gelecek ay yeni videolar da yayında olacak.

Acemi askerlerin de temel eğitimlerinin bir parçası olarak sivil hayattaki sosyal medya alışkanlıklarını biraz azaltmalarını öğretmek de videoların bir diğer hedefi. Bakanlık, ‘Tweet etmeden önce düşün’ (think before you tweet) mesajını, ordunun farklı medya araçlarındaki yayınlarına ek olarak, artık Twitter ve Facebook’da da kullanıyor.
ETİKETLER : asker Facebook Twitter
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun