Yaşam Tarzı İnternet 12 NİSAN 2012 / 12:45

Artan mobil cihaz sayısı ağ altyapısı ihtiyacını körüklüyor

Özellikle sosyal ağların hayatımıza yoğun biçimde girmesiyle birlikte ağ üzerindeki veriler her geçen gün daha büyük bir hızla artarken, bu durum ağ altyapısını giderek zorluyorDünya çapında kullanıcıların mobil cihazlara ve ağ üzerindeki video paylaşım sitelerine yönelik ilgisi, ağ altyapısının önemini çok net biçimde gözler önüne seriyor. Mobil cihazlar, sosyal medya ve lokasyon uygulamaları, müzik veya viral video yayını gibi uygulamalardan yararlanabilmek için sağlam bir ağ altyapısının desteklediği hızlı bir veri akışı gerekiyor. Dakikada Facebook’ta 6 milyon sayfa görüntülenmesi, Google’da 2 milyonun üzerinde arama yapılması, Twitter’a 320 yeni hesap eklenmesi bu ihtiyacı doğrular nitelikte.

Şu anda tek bir dakikada global IP ağlarında neredeyse 640 Terabyte'lık veri hareket etmesi, artan akıllı telefon ve sosyal ağ uygulama kullanımı bu veri dalgasından çok daha fazlasının yaklaştığını işaret ediyor. Günümüz veri hacmi, ağ sağlayıcıların bant genişliğine karşı kendilerini sürekli olarak yenilemek zorunda bırakıyor. Halihazırda ağa bağlı cihazların sayısı küresel nüfusla başa baş giderken 2015 yılında bu sayının nüfusun iki katına ulaşacağı öngörülüyor. Bundan sadece 3 yıl sonra, sadece 1 saniyede IP ağlarından geçen tüm videoları görüntülemek 5 yılımızı alacak.

Yapılan araştırmada sadece bir dakika içinde 204 milyon e-posta gönderilmesi, Flickr üzerinde 20 milyon fotoğraf görüntülenmesi, Youtube üzerinde 1.3 milyon video görüntülenmesi gibi örnekler gelecekte mobil cihaz sayısının artmasıyla birlikte ağ kapasitesi ihtiyacının da aynı doğrultuda artacağını gösterir nitelikte.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun