Yaşam Tarzı İnternet 09 EKİM 2012 / 09:09

Anonymous Yunanistan’ın resmi sitelerine saldırdı

Anonymous bu kez Yunanistan’a saldırdı

Kendilerini haktivist olarak tanımlayan Anonymous hareketi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Yunanistan ziyaretini protesto etmek için Yunan Hükümeti’nin web sitelerini çökertti.Yunanistan’ın düştüğü ekonomik dar boğazda yapılması gerekenlerin görüşülmesi için Angela Merkel’in ülkeye gitmesi protestolara sahne oldu. Sokaklarda gerçekleştirilen gösteriler sanal dünyada da yer buldu.

Birçok kamu web sitesi karanlığa gömülürken siteye ulaşmaya çalışanlar, sayfanın bulunamadığı mesajıyla karşılaştı. Çöken siteler arasında Vatandaşları Koruma Bakanlığı, polis teşkilatı ve Adalet Bakanlığı gibi üst düzey kurumlar yer aldı.

Polisin saldırılarla ilgili kesin bir açıklamada bulunmadığı olayları Twitter hesabından duyurularla Anonymous üslendi. YouTube’ta yer alan bir mesajda Anonymous, Merkel’in gelişiyle birlikte polisin planladığı geniş çaplı güvenlik operasyonlarını eleştirerek Yunanistan’da 1967’den 1974’e kadar süren askeri yönetim dönemiyle karşılaştırmalar yapıldı.

Ticaret birlikleri ve muhalif siyasi partiler, aşırı kemer sıkma politikalarına ve ülkenin daha derin bir durgunluğa girmesinin sebebi olarak görülen Almanya Başbakanı’na karşı protestolar gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.

Daha önce Anonymous, Yunan Adalet Bakanlığı’nın web sitesine saldırı uyarısında bulunmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun