Yaşam Tarzı İnternet 03 ŞUBAT 2012 / 16:05

Anonymous Yunanistan’a saldırdı

Anonymous Yunanistan'ı hedef aldı

Haklayıcı grup Yunanistan Adalet Bakanlığı’nın web sitesini çökertti. Tüm bakanlıkların ve medya kuruluşlarının da ACTA’nın durdurulmaması halinde çökertileceği tehdidinde bulunuldu.Uzun süredir dünyanın hemen her bölgesinde DDoS saldırılarını temel alan protestolar gerçekleştiren Anonymous, bu kez hedef olarak Yunanistan’ı aldı. Ülkenin adalet bakanlığı web sitesi çökertilirken, eylemleri devamı konusunda tehditlerde bulunuldu.

Grubun yayımladığı mesajda bir sonraki hedefin Yunanistan’daki medya kuruluşları olduğu belirtildi. Ministryofjustice.gr adresinin sadece bir örnek olduğu belirtilen açıklamada, Yunanistan’da telif haklarının ihlaline ilişkin çıkarılan ACTA’nın durdurulması istendi.

Taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda tüm medya kuruluşları ve bakanlıkların 300 sitesine karşı siber savaş açılacağı duyuruldu. Yunanistan polisi Twitter’ın hesabından bakanlık sitesinin çökertildiğini doğruladı.

Yunanistan’a saldırının bildirildiği videoda, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Avrupa Birliği’ndeki bankerler ve monarşistlere hem ekonomik hem de siyasal olarak insanları sömürme imkanı verdiği aktarıldı.ACTA nedir?

Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Sözleşmesi (Anti-Counterfeiting Trademark Agreement -ACTA), 22 Avrupa Birliği ülkesi ve AB’nin kendsinin de bulunduğu Büyük Britanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Maceristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, İspanya ve İsveç ülkelerinin imzaladığı bir anlaşma metni.

Yapılan anlaşma çerçevesinde fiziksel ve sayısal taklit ürünlere karşı işbirliğinde bulunulması öngörülüyor. İnternet servis sağlayıcılarında hükümetlerin isteği doğrultusunda engellemeler yapılmasını içeren anlaşmanın doğrudan paylaşım sitelerinin ve internetteki ifade özgürlüğünün önüne geçmesi bekleniyor.
YORUMLAR
ercan 03 ŞUBAT 2012 / 17:07 0 0
hangi hackerci bu kadar organize ve duyarlı olabilirki?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun