Yaşam Tarzı İnternet 29 ŞUBAT 2012 / 15:29

Anonymous'tan İnterpol'e karşı saldırı gecikmedi

Anonymous'tan karşı saldırı

Anonymous, İnterpol’ün Anonymous grubundan 25 adet şüpheliyi tutukladığını duyurmasının ardından İnterpol’ün web sitesini çökertti. İnterpol yaptığı açıklamada, Avrupa ve Latin Amerika’da ikamet ettikleri tespit edilen yaşları 17 ila 40 arasında değişen 25 şüpheliyi düzenlenen operasyonla kıskıvrak yakaladığını duyurdu. Şüphelilerin Kolombiya Savunma Bakanlığı ve Başkanlık web siteleri, Şili'nin Endesa Elektrik Şirketi ve Ulusal Kütüphane ve diğer hedefleri de dahil olmak üzere kurumlara karşı siber saldırılar planladıklarını belirtildi. İspanya’da yakalananların sayısının 4 olduğu belirtilirken, bu kişilerin Kraliyet Sarayı’nda, Başbakanlık’ta ve özel harekatta görevli polis memurlarının bilgilerine ulaşarak, bunları yayınladıkları ifade edildi.

Şubat ayında başlayan soruşturma kapsamında 15 şehirde 40 farklı noktada aramalar yapılmıştı. Polis bu aramalarda 250 adet bilgi teknolojisi cihazı ve cep telefonunun yanı sıra kredi kartları ve bir miktar nakit paraya da el koymuştu.

İnterpol, tutuklanan kişilere  el konulan cihazları takip ederek ulaştığını belirtirken,  bu tutuklamaların ve araştırmaların süreceğini ifade etti.

Anonymous'un tutuklamalara karşı duruşunda en ufak değişiklik olacağa benzemiyor. Şubat başında CIA internet sitesini çökerten grup, geçtiğimiz hafta FBI ve Scotland Yard arasında geçen bir telefon konuşmasını ele geçirmiş ve 16 dakikalık bölümünü yayınlamıştı. Salı günü gerçekleşen tutuklamalara da, yapılan duyurunun hemen ardından İnterpol'ün internet sitesini çökerterek cevap verdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun