Yaşam Tarzı İnternet 17 TEMMUZ 2012 / 12:00

Anonymous RedHack'e destek verdi, ÖSYM'nin sitesi çökertildi

Yaptığı siber saldırılarla dünya çapında üne sahip Anonymous, RedHack’e destek verme amacıyla ÖSYM ve Melih Gökçek’in sitelerini hack'ledi.Özellikle sansür uygulamasına giden ülkelere karşı taviz vermeyen grup, geçtiğimiz dönemde birçok kurumun sitesine saldırmıştı. Türkiye’de de aynı amaçlarla varolan RedHack de özellikle son dönemde bakanlıkların sitelerini hacklemesiyle ve verdiği mesajlarla toplumsal olaylara ne kadar duyarlı olduğunu göstermişti.

RedHack, iki hafta önce Dışişleri Bakanlığı’nın sitesini hacklemesinden sonra terör örgütü statüsüne alınmıştı. Buna ek olarak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, RedHack oluşumunu çökerteceğini söylemiş ve durumdan sorumlu olan herkesi yakalatacağını iddia etmişti.

Anonymous, bu duruma tepkisiz kalmadı ve RedHack destek verme amacıyla içerisinde ÖSYM ve Melih Gökçek’in sitesinin de olduğu bir takım siteyi hackledi. LYS sonuçlarının açıklanacağı günü özellikle seçen Anonymous, sitede yaptığı açıklamada KPSS’de gerçekleşen kopya ve yolsuzluk iddialarına karşı bu siteyi hacklediğini duyurdu.

Örgütün attğı tweet’lerde, “ÖSYM sitesi KPSS yolsuzluklarını protesto etmek, RedHack ile dayanışmayı göstermek için Anonymous tarafından çökertildi” denildi.

Melih Gökçek’i hedef alan eylem için ise İngilizce olarak, “Bizi tutuklatma sözü vermişti. Twitter’da 24 saatte şehri kim yönetiyor acaba?” ifadesi yer aldı. Redhack de, resmi Twitter hesabında ise ‘Bizi yakalatmaya yemin eden Melih Gökçek bizi yakalatamadı ama biz sitesini yakaladık’ yorumunu paylaştı.

Twitter üzerinden #OpSupportRedHack etiketi ile RedHack ile dayanışmalarını birkez daha yinelerken, ÖSYM’nin sitesi kullanıma tekrar açılabildi. Melih Gökçek’in sitesiyse halen erişime kapalı durumda.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun